کد خبر 18782

به دنبال استراتژی صنعتی؛

علی ربیعی در آیین گرامی داشت روز ملی صنعت و معدن اعتراف کرد کشور ما در 5 دهه اخیر برنامه مدونی به منظور صنعتی شدن نداشته است و در این سال ها کشور از بی برنامگی و عدم وجود یک استراتژی مناسب رنج می برده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، علی ربیعی شب گذشته در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در نمایشگاه بین المللی مشهد اظهار کرد: در شرایط فعلی اتفاقاتی رخ داده که سخن گفتن پیرامون مسایل را قدری شفاف تر و صریح تر کرده است. مواردی که بیان شد و جلساتی که امروز برگزار شد فرصت مناسبی را برای اتخاذ تصمیمات اساسی جهت عبور از بحران فراهم کرده است. هیچکس نمی تواند این مطلب را کتمان کند که اگر قرار باشد کشور مسیر سعادت و توسعه را طی کند، بدون تردید صنعت موتور حرکت آن است.

وی ادامه داد: ما نیازمند توسعه عادلانه و فراگیر هستیم. توسعه ای که ساده ترین مفهوم آن شادی همه مردم و زندگی خوب برای مردم و نشاط آنان است. من نیز به عنوان وزیر کار توسعه را با همین مفهوم دنبال می کنم. من در کتاب «معمای دولت مدنی در کشورهای جهان سوم» نوشتم که همه کشورهایی که مسیر توسعه را رفته اند، قطعا در آن ها طبقه متوسط صنعتی شکل گرفته و بزرگ شدن صنعت گران در آن ها روی داده است. توسعه با انسان هایی که با پول، پولدار می شوند رخ نخواهد داد بلکه توسعه به وسیله کسانی محقق می گردد که سرمایه آن ها پیچی در زمین، بنای سوله ای و غیره شد.

ربیعی تصریح کرد: تفاوت جامعه رانتی با جامعه تولیدمحور در همین است. در جامعه رانتی هیچکس به سعادت نمی رسد. عده ای پولدار می شوند که شاید تعداد آن ها به حدود ۱۰ میلیون نفر برسد. رفتار اقتصادی این افراد به هیچ وجه قابل کنترل نیست. فرزندان آن ها به گونه ای زندگی می کنند که هنگامی که در خیابان تردد می کنند، لباس و زیورآلات آنان ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان ارزش دارد.  

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اعتقاد ما این است که جامعه ای رو به سعادت می رود که در آن طبقه مسلط جامعه، صنعت گران باشند، خاطرنشان کرد: صنعتگران کسانی هستند که دارایی آن ها به تولید ملی منجر شده و ارزش اقتصادی به جامعه اضافه می کند.  

وی اضافه کرد: باید در اینجا اعترافی کنم؛ ما متاسفانه در ۵ دهه اخیر برنامه ای مدون برای صنعتی شدن نداشته ایم. در همان دوره دهه ۵۰ هم که آغاز جدیدی برای صنعتی شدن ما بود، باز هم با بی برنامگی تا همین دهه های مختلف پیش آمدیم و با اینکه اقدامات زیادی صورت گرفته اما فقدان استراتژی وجود داشت. ما در این دولت دنبال استراتژی صنعتی بودیم ولی این تلاطمات آن را با مشکل مواجه می کند.  

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در حال حاضر ۳.۵ درصد از ۲۰ میلیون نیروی کار سهم کارفرماست که این امر ناشی از استراتژی نادرست است در حالی که باید این رقم حداقل به ۸ درصد برسد.  

ربیعی با بیان اینکه در گذشته شاید این تفکر که صدور مجوز و پرداخت وام، راه توسعه صنعتی و بهبود وضعیت اقتصادی است، مطرح بود، یادآور شد: اما ما اعتقادی نداریم که پول پاشی بتواند مشکلی را حل کند بلکه یک برنامه مدون و دارای ابعاد مختلف می تواند راهگشای ما باشد. به همین جهت تلاش شد در این دوره مسایل مرتبط با حوزه اشتغال را به سویی هدایت کنیم که در سایه آن یک رشد صنعتی پایدار مبتنی بر مزیت های ملی و منطقه ای و فضایی بهبود یافته برای کسب و کار ایجاد شود.

 

منبع:ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها