کد خبر 18100

نماینده دائم ایران در سازمان منع سلاح‌های شیمیائی گفت: سازوکار جدید سازمان منع سلاح‌های شیمیائی را از وظایف محوله منحرف نموده و فضای همکاری بین کشورهای عضو را سیاسی می‌نماید

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، کشورهای غربی در کنفرانس ویژه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در لاهه با تشویق و تهدید برخی کشورهای عضو تلاش نمودند، سازوکار انتساب کاربرد سلاح های شیمیائی را در چارچوب وظایف این سازمان قرار دهند.

در کنفرانس ویژه‌ای که در روزهای 5 و 6 تیرماه جاری در لاهه برگزار شد، انگلیس و آمریکا با همراهی برخی کشورها از تشکیل سازوکار انتساب کاربرد سلاح‌های شیمیائی در چارچوب سازمان منع سلاح‌های شیمیائی حمایت نموده و پس از پشتیبانی مجموعه غرب از آن،کشورهای غربی در جهت جذب آراء سایر کشورها عمل نمودند.

در مقابل کشورهای روسیه، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری عربی سوریه، چین، قزاقستان، هند، سودان و برخی کشورهای مستقل با مخالفت با این طرح تلاش کردند روشنگری‌های لازم در مورد اهداف غرب از ارائه این طرح را انجام دهند.

در این چارچوب علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان منع سلاح‌های شیمیائی طی سخنانی در واکنش به طرح پیشنهادی انگلستان تصریح کرد: غرب با سیاسی نمودن وظایف سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) زمینه انحراف در این سازمان را فراهم می‌کند.

وی افزود: این سازوکار، سازمان منع سلاح‌های شیمیائی را از وظایف محوله منحرف نموده و فضای همکاری بین کشورهای عضو را سیاسی می‌نماید.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: متأسفانه کشورهای بانی ایجاد سازوکار، موضوع انتساب کاربرد سلاح‌های شیمیائی را در روند تهیه این پیشنهاد با اکثریت کشورهای عضو سازمان رایزنی نکرده و به پنج مورد درخواست اصلاحیه به طرح پیشنهادی‌شان پاسخ منفی دادند.

علیرضا جهانگیری تاکید کرد: تبعات اجرائی این سازوکار به‌نحوی است که مستلزم اصلاح کنوانسیون سلاح‌های شیمیائی می‌باشد و متأسفانه این کنفرانس با تصویب این سازوکار سازمان منع سلاح‌های شیمیائی را در معرض خطر جدی قرار داد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها