کد خبر 16296

به نقل منابع اگاه هرچند امسال ایران به عنوان عضو ناظر در نشست سران سازمان همکاری شانگهای شرکت کرده است، شکی نیست به زودی یکی از اعضای اصلی آن می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، به نقل از فرانس 24، هرچند امسال ایران به عنوان عضو ناظر درنشست سران سازمان همکاری شانگهای شرکت کرده است، شکی نیست که به زودی جزو اعضای اصلی آن می‌شود.

خبرنگار این شبکه در شانگهای درباره مذاکرات نشست سران سازمان همکاری شانگهای گفت: این مذاکرات بیشتر درباره مبارزه با تروریسم، مسائل دفاعی در مرزها، همکاری نظامی و تاسیس یک آژانس بزرگ مبارزه با مواد مخدر بین هشت عضو اصلی سازمان خواهد بود.

وی افزود: این نشست در واقع نوعی پیمان ناتو برای کشور‌های شرقی است. این کشور‌ها که ۴۰ درصد جمعیت جهان و ۲۵ درصد تولید ناخالص جهانی را در اختیار دارند خواهان همکاری‌های اقتصادی بیشتری هستند. به همین منظور احتمالا در این نشست تاسیس بانکی منطقه‌ای برای توسعه اعلام می‌شود. این نشست که هم زمان با برگزاری نشست سران گروه هفت در کانادا برگزار می‌شود می‌تواند برنامه جدیدی هم داشته باشد: ایجاد توازن مجدد قوا بین غرب و شرق.

حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به عنوان میهمان ویژه نشست سازمان همکاری شانگ‌های و هدف او از حضور در این نشست گفت: بله او میهمان ویژه این نشست است. هر چند امسال ایران به عنوان عضو ناظر در این نشست حضور دارد، اما شکی نیست که به زودی وارد این سازمان می‌شود.

او در ادامه گفت: از زمان اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، تهران در جنگ آشکار با واشنگتن است. بنابراین حسن روحانی در پی حمایتی دیپلماتیک از سوی روسیه و مهمتر از آن از سوی چین است. چین از امضا کنندگان این توافق است و بار‌ها اعلام کرده است تهران را رها نخواهد کرد. چین مایل است به عنوان ناجی این توافق ظاهر شود. با توجه به این که چین اولین شریک تجاری ایران است، پکن می‌خواهد جای خالی آمریکا را پر کند. ضمن اینکه می‌دانیم شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، قرار است گفتگو‌هایی خصوصی با حسن روحانی داشته باشد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها