کد خبر 16122

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار منع کامل هرگونه همکاری و انتقال مواد و تجهیزات هسته ای به رژیم صهیونیستی شد و نسبت به تاثیرات منفی برنامه هسته ای نامشروع این رژیم بر امنیت منطقه و اعتبار معاهده عدم اشاعه هشدار داد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) طی سخنانی در آخرین روز نشست فصلی شورای حکام آژانس با یادآوری محکومیت شدید و مکرر برنامه سلاح های هسته ای رژیم اسرائیل از سوی کشورهای عضو جنبش عدم متعهد، فعالیتهای هسته ای نظامی این رژیم را مایه نگرانی اصلی ملتهای منطقه و جامعه بین المللی خواند و خواستار توجه دقیق و رسیدگی جدی به این موضوع در چارچوب آژانس شد.    

نماینده کشورمان در سخنرانی خود ضمن انتقاد شدید از سیاسی کاری و رفتار دوگانه غرب در این زمینه خواستار منع کامل هرگونه همکاری و انتقال مواد و تجهیزات هسته ای به این رژیم شد و نسبت به تاثیرات منفی برنامه هسته ای نامشروع این رژیم بر امنیت منطقه و اعتبار معاهده عدم اشاعه هسته ای هشدار داد. 

وی همچنین گفت دسترسی آزادانه دانشمندان هسته ای رژیم اسرائیل به تاسیسات هسته ای برخی کشورهای دارنده سلاح های هسته ای جاییکه آنها می توانند به جمع آوری هزاران صفحه سند در مورد سلاحهای هسته ای اقدام کنند در حالی صورت می گیرد که دانشمندان هسته ای کشورهای عضو ان پی تی از سوی تروریست های اجیر شده از سوی رژیم صهیونیستی در خاورمیانه ترور شده اند. 

نجفی با یادآوری درخواست های مکرر جامعه بین المللی و قطعنامه های آژانس و کنفرانس بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته ای برای پیوستن فوری این رژیم به ان پی تی و قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته ای آن تحت نظارت کامل پادمانهای آژانس افزود: متاسفانه رژیم صهیونیستی طی سالهای گذشته با نادیده گرفتن درخواست مشروع جامعه بین المللی و با حمایت کورکورانه برخی کشورها و نقض آشکار همه قوانین و مقررات بین المللی به پبشبرد برنامه هسته ای نظامی خود ادامه است.

نماینده کشورمان در خاتمه تاکید کرد: تا زمان پیوستن بی قید و شرط رژیم اسرائیل به معاهده عدم اشاعه و قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته ای مخفیانه این رژیم تحت نظارت پادمان های جامع آژانس موضوع توانمندی های هسته ای این رژیم بعنوان تهدیدی واقعی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی می بایست در دستور کار آژانس باقی بماند. 

در این نشست نماینده کویت نیز به نمایندگی از کشورهای عضو گروه عرب با قرائت بیانیه ای ضمن محکوم کردن برنامه هسته ای اسرائیل اعلام کرد که موضوع را در دستورکار کنفرانس عمومی آژانس در ماه شهریور قرار خواهد داد. علاوه بر ایران این موضوع مورد حمایت برخی دیگر از اعضای عدم تعهد نیز قرار گرفت. در مقابل  اتحادیه اروپا، آمریکا و انگلیس با حمایت از رژیم صهیونیستی از طرح این موضوع در نشست شورای حکام انتقاد کردند.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها