کد خبر 13680

یک نماینده مجلس اظهار کرد

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون حقوق مجلس شورای اسلامی گفت: جای تعجب است که نمایندگان مجلس با چه توجیهی در حال تصویب این لایحه هستند درحالیکه امکان دارد با پذیرش محدودیت های FATF چه تضمینی دارد طرف مقابل با سیاسی کاری مانند برجام برخورد نکند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، مجلس شورای اسلامی در جلسه 18 اردیبهشت ماه خود در حالی به کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم رأی داد که کمیسیون حقوقی به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده این لایحه با آن مخالفت داشت. هفته آینده قرار بر این است که جزئیات این لایحه مورد ارزیابی نمایندگان در صحن علنی مجلس قرار بگیرد؛ در این رابطه با حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت و گو کردیم؛

وی با اشاره به تذکری که در صحن علنی مجلس خطاب به ریاست مجلس مطرح کرد گفت: اکنون که شرایط برجام به شکلی فعلی درآمده است، مجلس شورای اسلامی حداقل کاری که درباره FATF می تواند انجام دهد این است که این لایحه را از دستور کار مجلس خارج کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو گروه اقدام وجود دارد گفت: یکی کار گروه اقدام عمل یا همان برجام بود که چهار سال بدون اینکه نتیجه­ای عاید مردم کشور کند  معطل خود کرد و دومی کار گروه اقدام مالی است که همان گروه ویژه اقدام مالی(FATF)  است و تکلیف آن نیز از هم اکنون می­توان تشخیص داد.

حاجی دلیگانی با تذکر نسبت به اینکه اینکه گروه ویژه اقدام مالی(FATF)  نیز همچون برجام گام به گام پابند به برنامه­های کشور می زند گفت: جای بسیار تعجب دارد که همکاران بنده با چه توجیهی در حال تصویب این لایحه هستند و اگر همه این محدودیتهها را نیز که در (FATF)  گفته شده است پذیرفتیم چه تضمینی دارد که طرف مقابل با سیاسی کاری با کشورمان برخورد نکند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر سرنوشت برجام که به اصطلاح با تایید شورای امنیت یعنی عالی­ترین سازمان حقوقی بسته شد تکلیفش این شد که ملاحظه می شود گفت: اکنون مجلس باید با از دستور خارج کردن لایحه گروه ویژه اقدام مالی(FATF)  از این تجربه ای که بسیار برای ملت ایران گران تمام شده است استفاده کند تا بیش از این مجلس در پیشگاه ملت شرمنده نشوند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در رابطه با تأثیرات اقتصادی خروج آمریکا از برجام گفت: کشورهای مقابل ایران در برجام به تعهدات خود در برجام عمل نکرند که اگر اکنون بخواهند خارج شوند تأثیری بر وضعیت اقتصادی کشور بگذارد و به عبارت دیگر برجام بر کشور عایدی نداشت که اکنون نگران تأثیرات واقعی آن بر اقتصاد کشور باشیم و تأثیراتی که اکنون در بازار مختلف روی می‌دهد بیشتر شکی است که کشور را 5 سال معطل هیچ کردیم. آمریکایی ها چیزی از برجام باقی نگذاشته­اند که اکنون بخواهند از آن خارج شوند

وی با ابراز اینکه از ابتدا در برجام نیز آنچه را باید می‌گرفتیم نگرفتیم گفت: به عنوان نمونه در این 5 سال هیچ سویفت بانکی باز نشد.

حاجی دلیگانی با تاکید بر اینکه برجام نه از طرف اروپا و نه آمریکایی برای ملت ایران عایدی نداشت گفت: جای خوشحالی دارد که این مورد را رئیس جمهور آمریکا به صورت رسمی نیز با نمایشی که از خود بروز داد این موضوع را عملیاتی کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه اگرچه در برجام فقط طرف ایرانی به تعهدات خود پایبند بود گفت: اما عده ای این را قبول نمی کردند و معتقد بودند که برجام گشایش اقتصادی به دنبال داشته است که با این اقدام ترامپ حقیقت ماجرا برای آنها نیز مکشوف کرد.

وی با تذکر نسبت به اینکه راه پیشرفت کشور و گشایش زندگی مردم را مقام معظم رهبری بارها اشاره کرده اند گفت: اما برخی به فکر نگاه به توان داخلی و توسعه آن نداشتند و به فکر توسعه به کمک و شیوه غربی بوده اند.

حاجی دلیگانی با اشاره به اینکه برای توسعه کشور نیازی به کمک بیگانگان نداریم گفت: اگر دولت به توان داخلی کشور ایمان بیاورد کشور به سرعت به مسیر توسعه و رونق وارد خواهد شد و وضعیت اقتصادی نابه سامان امروز به سرعت بهبود پیدا خواهد کرد و در واقع این اقدام ترامپ آغاز مسیر تگپیشرفت خواهد بود چراکه ما را به سمت ظرفیتهای داخلی که سالها مغفول مانده متوجه خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها