کد خبر 40892

بااقتصاد بررسی می‌کند

به دلیل افزایش تنش‌های سیاسی در اقتصاد ایران، قیمت دلار با روندی کند نسبت به گذشته موضع افزایشی به خود گرفته و موجب افزایش حباب قیمتی در سکه شده است، به طوری که حباب سکه از محدوده زیر 100 هزار تومان به 168 هزار تومان در 24 بهمن 97 رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روند قیمتی دلار طی شروع فصل پاییز با یک روند کاهشی روبرو شده و در کانال 10 هزار تومان ثبات خود را حفظ کرده اما طی هفته‌های اخیر روند قیمتی دلار با روند کندی شروع به افزایش کرده و وارد کانال 10 هزار تومان و طی روزهای اخیر از این کانال عبور کرده و به کانال 12 هزار تومان رسیده است. در اقتصاد ایران به دلیل همبستگی دلار و قیمت سکه، همواره شاهد رشد موازی این طلا و دلار می‌باشیم که بخشی از این موضوع به سوداگری و سفته بازی در فضای اقتصادی بازار مرتبط است. اما در کنار این موضوع حباب قیمتی سکه بخشی از فضای قیمتی سکه را تشکیل می‌دهد و همواره شاهد یک حباب قیمتی در سکه می‌باشیم. دلیل وجود این حباب به طور عمده تابع وضعیت بازار ارز  است. هر چه ریسک معامله کردن در بازار ارز بالا برود، تقاضای سوداگری به سمت سکه سرازیر می‌شود و چون بازار ارز  به اندازه کافی عمل آزادانه ندارد و داشتن دلار و یا معامله کردن آن هم از ریسک نسبتا بالایی برخوردار است، در نتیجه جایی که دلار نمی‌تواند بازاری آزادانه داشته باشد، این ماموریت را به طلا می‌دهد و لذا تقاضا‌های تخلیه نشده در بازار دلار به سمت بازار طلا منتقل می‌شود و نتیجه آن حبابی است که به طور مستمر در سکه طلا شکل می‌گیرد. از طرف دیگر، تغییرات دلار و طلا در چند ماه گذشته بیشتر ناشی از موضع‌گیری‌های سیاسی در ارتباط با تحریم‌ها افزایش داشته است و بنابراین بخش مهمی از حباب موجود در سکه را می‌توان به میزان تنش‌های سیاسی نسبت داد. که طی روزهای جاری به دلیل افزایش تنش‌های سیاسی و عدم معافیت‌های نفتی شاهد روند رو به رشد دلار و شکل‌گیری حباب قیمتی در سکه هستیم.

بررسی حباب قیمتی در روزهای معاملاتی طی بهمن ماه نشان می‌دهد در کمترین حالت میزان حباب نزدیک به 64 هزار تومان بوده است و در بیشتر روزهای معاملاتی میزان حباب در محدوده 100 هزار تومان بوده است. اما همراه با افزایش قیمت دلار و افزایش تقاضای سفته‌بازی در سکه، حباب قیمتی سکه از محدوده 100 هزار تومان خارج شده و به عدد 168 هزار تومان در هر سکه رسیده است. ارتباط دوسویه دلار و سکه و تنش‌های سیاسی روزهای اخیر در صورت عدم کنترل بازار ارز می‌تواند موجب افزایش قیمت دلار و در نتیجه افزایش قیمت سکه و حباب قیمتی سکه شود.

 

ارسال نظر

تازه ها