کد خبر 32789

چرا قیمت سکه در دو ماه اخیر کاهش داشته است؟

در چند ماهه اخیر بازار سکه و طلا با نوسانات بسیاری زیادی همراه بوده است، این نوسانات باعث ایجاد عدم ثبات در بازار ارز و طلا شده است به طوری که در 3 ماه تابستان شاهد نوسانات بسیار زیاد بازار سکه و ارز در کشور بودیم و این روزها در هر جمع و هر مکانی که قرار می گیریم اولین بحث و سخنی که راه می افتد، درباره بازار ارز، طلا و سکه است.

افراد بسیار زیادی توجه خود را روی قیمت این اقلام قرار داده اند؛ افرادی که ممکن است به طور مستقیم متقاضی دلار و طلا نباشند و هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری هم در این بازار متلاطم نداشته باشند، اما پیگیر آخرین قیمت ها و تغییرات هستند. خیلی از افراد جامعه با استدلال افراد متخصص و غیر متخصص با توجه به بالا رفتن قیمت ها و حفظ ارزش پول خود شروع به خرید ارز و سکه و طلا کردند و وارد بازار بی ثبات سکه و ارز شدند

اوج نوسانات و افزایش قیمت سکه و ارز در دهه اول مهرماه اتفاق افتاد به طوری که در تاریخ 3 مهر ماه 1397 قیمت سکه وارد کانال 5 میلیون تومان شده بود و در تاریخ 4 مهرماه رکورد بالاترین قیمت سکه زده شد و سکه تمام بهار آزادی با قیمت 5 میلیون و 400 هزار تومان به فروش رسید. بسیاری از افراد با سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا باعث ایجاد التهاب در بازار شدند اما این افزایش قیمت تنها دو روز ادامه داشت و از تاریخ 6 مهرماه 1397 قیمت سکه رو به کاهش رفت و دوباره قیمت سکه وارد کانال قیمتی  4 میلیون تومان شد و حتی در نیمه ی مهرماه قیمت سکه به 3میلیون و 760 هزار تومان رسید. اما این قیمت هم پایدار نبود و رفته رفته قیمت سکه افزایش یافت تا در نیمه دوم مهرماه  قیمت سکه در رنج قیمت 4 میلیون و 300 هزار تومان ثابت ماند.

بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی بر این باور بودند که با شروع فاز دوم تحریم‌های آمریکا قیمت سکه و ارز افزایش می یابد اما بازار طلای جهانی چنین چیزی را نشان نمی داد زیرا قیمت طلا در بازار جهانی با کاهش قیمت همراه بوده است و این موضوع باعث کاهش قیمت طلا و سکه در کشور شده بود. از 17 مهر ماه تا  اول آبان ماه بازار ارز و سکه با نوسانات کمی همراه بود، اما با نزدیک شدن به 13 آبان و شروع فاز دوم تحریم های آمریکا علیه ایران بر خلاف تصور عموم افراد جامعه، بازار سکه و ارز دچار تغییرات زیادی نشد و قیمت ها از ثبات نسبی برخوردار بودند و افزایش قیمت اندکی هم که به وجود آمده بود به دلیل جو سیاسی و اقتصادی حاکم بر جامعه و شروع تحریم های بانکی و نفتی بود. اما با گذشت چند روز از شروع تحریم ها و افت قیمت نفت و طلا در جهان، قیمت ارز، سکه و طلا با کاهش زیادی همراه شد به طوری که قیمت سکه در24 آبان ماه 1397 به 3 میلیون و 750 تومان رسید.

از شروع سال 2018 میلادی تحلیلگران اقتصادی جهان بر این باور بوده اند که قیمت طلا در 3 ماه پایانی سال با کاهش قیمت همراه خواهد شد و کاهش قیمت طلا تنها در کشور ما مطرح نیست بلکه قیمت طلا در جهان نیز با افت روربرو بوده است. اما با این وجود این روزها با توجه به جو سیاسی خاورمیانه و تحریم هایی که علیه کشور ما صورت گرفته است، قیمت سکه رو به کاهش است، قیمت سکه در 26 آبان 1397 ، به میزان 3 میلیون و 800 هزار تومان اعلام شده است در صورتی که در 26 مهر ماه 1397 قیمت سکه 4 میلیون و 300 هزار تومان بوده است یعنی در یک ماه گذشته قیمت سکه 9.5 درصد کاهش قیمت داشته است. قیمت سکه با بالا رفتن قیمت جهانی طلا افزایش 60 هزار تومانی داشته است.

ن4قبقتهصن

 

ارسال نظر

تازه ها