کد خبر 32359

بااقتصاد گزارش می‌دهد

با کاهش قیمت دلار بعد از اعمال فاز دوم تحریم های آمریکا علیه ایران، تحلیل های بازار ارز تغییر کرد. دلیل این کاهش قیمت چیست؟

این روزها وقتی در هر جمعی که قرار می گیریم اولین صحبتی که به میان می آید، بحث قیمت ارز به خصوص دلار است. از بهمن ماه سال گذشته شاهد افزایش قیمت دلار در بازار آزاد بودیم، دلاری که از 3 هزار و 800 تومان به 19 هزار تومان در مهرماه امسال رسید، قیمت هایی که هیچ توجیهی برای آن وجود نداشت. بسیاری از افراد تحلیل هایی بر این اساس داشتند که با رسیدن 13 آبان و شروع فاز دوم تحریم های آمریکا علیه ایران، قیمت دلار به 30 هزار تومان هم می رسد، اما با شروع فاز دوم تحریم‌ها بازار عکس العمل کاملا متفاوتی را نشان داد. قیمت دلار و سکه کاهش پیدا کرد ، به صورتی که قیمت دلار آزاد با دلار نیمایی یکی شد و هر دو در کانال 11 هزار تومان باقی ماندند. دلیل اینکه چرا قیمت دلار کاهش پیدا کرده است از نظر اقتصاددانان، متفاوت است. در این گزارش تیم اقتصادی با اقتصاد تلاش دارد تا دلایل کاهش قیمت دلار را بررسی کند.

بررسی نوسانات دلار در 3 ماه اخیر

قیمت دلار از ابتدای سال 97 شروع به افزایش کرد، اما در مدت کوتاهی تا تیر ماه این قیمت ها در کانال 8 هزار تومان ایستاد، اما روند قیمت دلار از 30 تیرماه تغییر کرد و روند صعودی گرفت، در 30 تیرماه 1397 قیمت دلار 8550 تومان بود و در تاریخ 1 مرداد 1397 قیمت دلار وارد کانال قیمتی 9 هزار تومان شد و با قیمت 9هزار و 400 تومان به فروش می رسید تا اینکه قیمت دلار در 7 مرداد ماه به 11 هزار تومان رسید و بازار دچار یک التهاب قیمتی شد و بازار هر روز شاهد افزایش قیمت بود.  اما  از تاریخ 11 مرداد ماه قیمت دلار دوباره رو به کاهش رفت و تا قیمت 9 هزار تومان در تاریخ 16 مردادماه 97 هم رسید.

بعد از این مدت بود که دیگر قیمت دلار کاهشی نداشت و روند آن کاملا افزایشی بود تا اینکه در تاریخ 11 شهریور ماه 1397 قیمت دلار به 12 هزار و 100 تومان رسید و از همین تاریخ بود که هر روز شاهد افزایش عمده قیمت در بازار ارز و سکه بودیم و در تاریخ 4 مهرماه دلار رکورد قیمت 19 هزار تومان را زد.

بعد از قرار گرفتن دلار نقطه قیمتی هولناک بالای 19 هزار تومان، با گذشت دو روز قیمت دلار به شدت سقوط کرد و بیشتر اشخاصی که دلار را در گرانی خریده بودند از ترس افت قیمت شدید دلار به بازار آزاد رفته و دلار های خود را با قیمت پایین می‌فروختند اما در همان زمان صرافی ها قیمت دلار را 13 هزار تومان مشخص کرده بودند. بعد از گذشت چند روز و خوابیدن التهاب‌های بازار ارز، قیمت دلار در کانال 14 هزار تومان باقی ماند و افزایش قیمتی را در بازار شاهد نبودیم و تا مدت‌ها در همین کانال نوسان داشت.

با فرا رسیدن 13 آبان بازار انتظار یک افزایش قیمت را داشت زیرا دومین فاز تحریم های آمریکا شروع شده بود، اما بازار به شکل متفاوتی ظاهر شد و قیمت ارزو سکه کاهش یافت به صورتی که اکنون در تاریخ 7 آذر 97 قیمت دلار 12 هزار و 200 تومان در بازار آزاد معامله می شود.

دلایل افزایش قیمت دلار قبل از اعمال تحریم ها

یکی از مهم ترین دلایل افزایش قیمت دلار قبل از شروع فاز دوم تحریم ها علیه ایران، ایجاد یک جو روانی در اجتماع بود. مردم از شروع تحریم ها می ترسیدند و هر روز با یک افزایش قیمت مواجه می شدند، بسیاری از افراد برای حفظ سرمایه وارد بازار ارز شدند و تمام سرمایه خود را به ارز یا طلا تبدیل کردند، همین افزایش تقاضا و پایین بودن عرضه در بازار باعث افزایش قیمت ارز در بازار می شد. دلایل این افزایش قیمت داخلی بود زیرا قیمت طلای جهانی تغییر چندانی در این دوره نداشت و روندی معکوس داشت و قیمت دلار جهانی در برابر ارزهای دیگر افت کرد. اما ترس در جامعه و کنترل نکردن بازار آزاد از جانب دولت باعث ایجاد التهاب در قیمت دلار داخلی شد. بسیاری از اقتصاددانان در کشور بر این عقیده هستند که دولت در زمان اوج گیری قیمت ارز در بازار دخالت نکرد زیرا می‌خواست بخشی از کسری بودجه  خود را با این افزایش قیمت جبران کند چرا که دولت بعدا با تزریق دلار در بازار مانع افزایش قیمت و حتی سقوط قیمت ارز در بازار شد. به همین دلیل بود که بسیاری از جمله حسین راغفر عقیده داشتند که دلیل این نوسانات شدید ارز از جانب خود دولت مدیریت می‌شود.

 

دلایل کاهش قیمت نرخ دلار بعد از اعمال تحریم ها

بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش قیمت ارز در بازار قبل از اعمال تحریم ها صورت گرفته است و به همین دلیل بعد از شروع تحریم های جدید آمریکا شاهد جهش ارزی دوباره در بازار ارز نبودیم چرا که دلار ظرفیت بالارفتن به سطح قیمت‌های بالا را ندارد. کسانی دیگر بر این باور هستند که با توجه به اینکه اروپا بر سر برجام مانده است و تصمیم دارد به تعهدات خود تصمیم دارد عمل کند و کانال مبادلات مالی بین اروپا و ایران تأسیس کند، به همین دلیل قیمت ارز تغییر زیادی نداشت. 

 

یصق

 

ارسال نظر

تازه ها