کد خبر 19517

آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری اخیراً اعلام کرد؛ وارد کنندگانی که ارز رسمی برای واردات دریافت کرده ‌ اما محصول خود را به قیمت آزاد در بازار می‌فروشند خیانتکارند!

آقای جهانگیری؛‌ هیچ کدام از این افراد و شرکت هایی که آنها را خیانتکار خطاب می کنید، نه دل آنها به حال این مردم می‌سوزد و نه ‌ با حرف شما خم به ابرو می آورند. آیا این حرف شما سبب بازگشت حق مردم به بیت المال می شود ‌و قیمت ها به جایگاه سابق خود باز می گردد؟خیر؛‌ بیایید و به مردم توضیح دهید که چرا سامانه نیما را طراحی و افتتاح کردید و تا کی قرار است این رانت ها را به مگسان دور عسل اختصاص دهید؟ واقعاً شما نمیدانید میلیون ها دلار ارز دولتی را برای واردات خودروهای لوکس به چه کسانی داده اید!؟  لطفاً آدرس غلط ندهید.

 چرا ارز چند نرخی

 برخی در دولت همیشه با این توجیه که با نرخ ارز آزاد قیمت کالاهای اساسی وارداتی از قبیل دارو،خدمات پزشکی،مواد غذایی ضروری و بسیاری از مواد اولیه با قیمت تمام شده بالا به دست مصرف کننده می‌رسد ‌ نرخ ارز را به قیمت بسیار پایین در اختیار واردکنندگان این مواد قرار می دهند تا با قیمت تمام شده کمتری این مواد را به دست مصرف‌کننده برسانند. اما واقعیت در این کشور چیز دیگری است؛‌ همیشه واردکنندگان قیمت محصولات وارداتی خود، و تولیدکنندگان قیمت محصول نهایی خود را با قیمت ارز آزاد به پای مصرف‌کننده نوشته اند ‌ و دریافت ارز با قیمت پایین تر را نیز حق خود می‌دانند! بنابراین همیشه این سودهای سرشار و رانتی به جیب این واردکنندگان رفته است. 

 بنابراین باید از تصمیم‌گیران دولتی و از شخص معاون اول رئیس جمهور پرسید؛‌ تا کی می‌خواهید از خزانه و بیت المال این مردم رانت و سودهای کلان را به جیب این افراد و شرکت‌ها واریز کنید؟

چه کسی دستور تشکیل سامانه نیما و اعطای ارز ۴۲۰۰ تومانی را صادر کرد که نتیجه ای جز ایجاد رانت های وحشتناک و افزایش التهاب ارزی نداشته است؟ آقای جهانگیری مگر شما سامانه نیما را افتتاح نکرده اید و با افتخار از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی سخن نراندید،‌ پس چرا امروز رانت خواهان را خیانتکار خطاب می کنید!؟ بهتر نیست ریشه و علت ایجاد این رانت را از بین ببرید؟

 شما که از ابتدای انقلاب در حساس ترین پست های این کشور مدیریت کرده اید،‌ چرا دائما این تصمیمات اشتباه را تکرار می کنید!؟ آیا می دانید هزینه این تصمیمات اشتباه شما را چه کسانی می پردازند؟

 اثر قیمت ارز دولتی بر بازار آزاد

 تجربه قیمت ارز مرجع، مبادله‌ای و آزاد و پس از آن ‌ارز نیمایی و ارز آزاد نشان می‌دهد کوچکترین تغییر در نرخ ارز دولتی (‌اعم از ارز مرجع، مبادله ای یا نیمایی) ‌ سبب تغییرات چند برابر آن در نرخ ارز بازار آزاد می شود. بنابراین ایجاد هرگونه بازار حمایتی یا نرخ حمایتی سبب دامن زدن به التهاب در بازار آزاد می شود که مستقیماً بر انتظارات تورمی و سطح قیمتها در جامعه اثر می گذارد. بنابراین بهتر است تا دولت هر گونه نرخ حمایتی دولتی و خارج از بازار آزاد را کنار گذاشته و مکانیسم بازار را به عنوان تنها سیستم تامین و نرخ گذاری ارز به رسمیت بشناسد و ‌ همچنین اعطای ارز به افراد خاص برای واردات کالای لوکس مانند خودرو و کالاهای غیر ضروری که به اندازه کافی در کشور تولید می شود،کنار بگذارد.

ارسال نظر

تازه ها