کد خبر 13925

این اتفاق شاید در خیلی از کشورهای جهان بیفتد، اما کمتر پیش می‌آید که مولد آن دولت‌ها باشند، بلکه بازدهی محصول پذیرش ریسک و تحولات بازارهای جهانی است.

بانک مرکزی می‌گوید که با پیش فروش 7 میلیون و ۶۵۰ هزار قطعه سکه طی ماه‌های اخیر،‌ از سوی 114 هزار و 463 نفر به طور میانگین هر نفر 67 سکه خریداری شده است. 114 هزار نفری که سود عجیبی در قبال خرید سکه کرده‌اند. تهرانی‌ها و اصفهانی‌ها هم  پیشگام در پیش‌خرید سکه‌هایی بوده‌اند که تحویل آن آغاز شده است.

از تعداد 7 میلیون و 650 هزار سکه، ‌بیش از 5 میلیون و 900 هزار قطعه سکه تا پایان سال جاری وارد بازار می‌شود که موعد تحویل 799 هزار قطعه از سکه‌های پیش‌خرید شده در ماه جاری است که توزیع آن آغاز شده است. یعنی تا یک هفته آینده، حدود 800 هزار قطعه سکه وارد بازار می‌شود.

حالا در نظر بگیرید که سکه‌های پیش‌فروش با سررسید یک ماهه در شرایطی تحویل می‌شود که با اختلاف حدود ۵۰۰ هزار تومانی از قیمت روز قرار دارد. یعنی یک سود افسانه‌ای در اقتصاد سکه‌ای.

قیمت فروش سکه‌های یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان است و اکنون در بازار بالای دو میلیون تومان قیمت می‌خورد. در همین اوضاع برخی از خریداران حاضر به فروش نیستند و می‌گویند سودآتی بیشتر است! اصلا بفروسیم، چه چیزی جای آن بخریم؟!

ظاهرا راست می‌گویند. اگر این رقم ۱۵۹۰ میلیارد تومان(مجموع ارزش خرید یک میلیون سکه) در مدت یک ماه در بانک سپرده‌گذاری می‌شد،  سود آن بر اساس سود ۱۵ درصد سالانه‌(حداکثر نرخ سود فعلی در شبکه بانکی) چیزی نبود.

خبرگزاری ایسنا گزارش کرده سود این مبلغ در بانک برای همین مدت کمتر از ۲۰ میلیارد تومان است. در مجموع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در سکه ۲۰ برابر سرمایه‌گذاری در بانک در رقم کلی سودآور بوده است.

در کل اگر این رقم 1590 میلیارد تومان در بانک بود، در مقایسه سود بانکی و سود حاصل شده از فروش سکه برای یک قطعه برای یک سال، ‌حدود ۲۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان و برای یک ماه تا ۱۹ هزار و ۸۷۵ تومان برای صاحب پول سود ایجاد می‌کرد.

 جالب اینکه افرادی به تنهایی تا ۲۵ هزار قطعه خرید کردند و حتی برخی خریداران با فروش ملک نسبت به سرمایه‌گذاری در پیش خرید سکه اقدام کرده‌اند.

نتیجه‌گیری:

با این شیوه سیاست‌گذاری اقتصادی،‌ نه می‌توان بخش خصوصی را به سرمایه‌گذاری مولد ترغیب کرد و نه از کالای ایرانی و تولید ملی و بازار سرمایه حمایت کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها