کد خبر 13886

بازار امروز در شرایطی آغاز می شود که 800 هزار سکه پیش فروش شده تحویل خریداران تهران و شهرستان ها شده است و در صورت عدم رشد قیمت سکه تمایلات عرضه سکه فیزیکی در بازار بیش از پیش می شود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بازار آتی سکه امروز در شرایطی بازگشایی می شود که کارگزاران موظف هستند مازاد موقعیت های خرید دارندگان بیش از 50 تعهد خرید در هر سررسید را آفست کنند. طبق اطلاعیه بورس کالا زین پس سقف موقعیت های تعهدی خرید در هر سررسید آتی 50 قرارداد و نهایتا 100 قرارداد در دو سررسید می باشد همین مساله قدرت تقاضا را با چالش جدی همراه می کند. روند بازگشایی موقعیت های باز بازار آتی سکه نشان می دهد که نقدینگی معناداری به دلیل محدودیت های اعمال شده بر روی بازار ، خارج شده است. نمودار زیر روند قیمت تسویه و ورود و خروج موقعیت های باز را در سررسید دی 97 از ابتدای سال نشان می دهد.

2018-05-13 14_50_16-Cortana

بازار امروز در شرایطی آغاز می شود که 800 هزار سکه پیش فروش شده تحویل خریداران تهران و شهرستان ها شده است و در صورت عدم رشد قیمت سکه تمایلات عرضه سکه فیزیکی در بازار بیش از پیش می شود این امر در شرایطی می باشد که نزدیکی به ماه مبارک رمضان و همچنین مذاکرات اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب حفظ برجام باعث تعادل سکه و بازار ارز شده است.

اتحادیه اروپا در آخرین اظهار نظرهای خود از برجام حمایت کرده و قاطعانه اعلام کرده است این توافق را حفظ می کند و مبنی بر همین امر تعهد ایجاد خط اعتباری مستقل را به ایران پیشنهاد داده است در صورتی که تضامین لازم از سوی اروپا برای حفظ برجام به ایران داده شود به نظر می رسد ایران نیز در برجام باقی خواهد ماند حالا در نگاه کوتاه مدت این امر کمی خوشبینی را به بازارهای مالی بازگردانده به طوری که شاخص بورس تهران متاثر از این خبر نزدیک به 300 واحد مثبت می باشد و گروه خودرویی که حساس ترین گروه نسبت به برجام می باشد با اقبال خوبی مواجه شده است . همین مساله باعث ثبات نسبی در بازار ارز نیز شده است. ضمن این که امروز جلسه غیر علنی مجلس با وزیر اقتصاد ، رییس بانک مرکزی و معاون اول رییس جمهور برگزار شده است که باید ببینیم چه تصمیمی برای ساماندهی بازار ارز گرفته شده است زیر دلار 4200 سامانه نمی تواند تمام نیازهای مصرفی بازار را پوشش دهد و در نهایت دولت می بایست نرخ دوم را بپذیرد که درصورت پذیرش بازار ثانویه احتمال عرضه ارز با قیمت بازار آزاد از سوی بانک مرکزی قوت می گیرد و موجب ثبات بازار ارز می شود.

در صورت عدم افزایش معنادار بازار ارز ارزش طلای سکه با ثبات نسبی تری مواجه می شود همین مساله می تواند 800 هزار سکه های پیش فروش یک ماه را به مرور روانه بازار کند.

 از طرفی نزدیکی به ماه مبارک رمضان طبق تجربه ادوار گذشته تقاضا خرید سکه فیزیکی کاهش پیدا می کند همین مسائل بازار سکه را تحت شعاع قرار می دهد.

طلای جهانی نیز در صورت کاهش تنش های ژئوپلتیک  تحت تاثیر افزایش تدریجی نرخ بهره فدرال رزرو توان صعودی کم تری دارد، گفتنی است در هفته گذشته هر اونس طلای جهانی زیر 1320 دلار معامله شد.

 

ارسال نظر

تازه ها