کد خبر 13852

بازار سکه در هفته‌ای که گذشت با رشد قابل ملاحظه‌ای همراه بود به طوری که تا حدود 2میلیون و 200 هزار تومان نیز افزایش داشت‌. اصلی‌ترین دلیل این رشد به دلیل افزایش ارزش هر اسکناس دلار در برابر ریال در بازار غیررسمی بود‌. تمرکز بازار روی ‌تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام و همچنین عدم پوشش تقاضای مصرفی ارز از طریق سامانه نیما همگی موجب رشد قیمت سکه طلا شد. این امر در حالی بود که هر اونس طلای جهانی در محدوده ۱۳۱۵ دلار در نوسان بوده است‌.

با توجه به تحولات سیاسی و نظامی روزهای پایانی هفته گذشته، به نظر می‌رسد پایه‌های اقتصادی ایران بیشتر در معرض تاثیرپذیری قرار خواهد گرفت، به این دلیل که اولا سطح دسترسی به منابع ارزی از سوی بانک مرکزی و تبادلات تجاری ایران نقش مهمی در تحولات بازار در روزهای آینده خواهد داشت، ثانیا به نظر می‌رسد فروش نفت ایران، به‌رغم افزایش قیمت نفت تحت تاثیر قرار گیرد. تصمیم شرکت‌های اروپایی برای خرید نفت ایران اهمیت زیادی دارد، در همین حال، فشار آمریکا به شرکای تجاری اروپایی و بازگشت نفت رقبای ایران در بازار و فروش تخفیف‌دار نفت می‌تواند بخش دیگری از وقایع قابل پیش‌بینی در بازار نفت باشد.

در این میان، قیمت طلا هم می‌تواند تا اندازه‌ای تحت تاثیر تنش‌های منطقه‌ای باشد و برخی از سرمایه‌گذاران ‌را به سرمایه‌گذاری در بازار طلا ترغیب کند.

در سوی دیگر بازار، شاید در این مقطع نتوان از عامل نزولی مهمی در قیمت سکه یاد کرد، اما تحویل نزدیک به ۸۰۰هزار سکه پیش فروش یک ماهه و تزریق ارز توسط بانک مرکزی در بازار غیر‌رسمی می‌تواند به عنوان مسکن برای این مقطع حساس باشد‌.

 به هر ترتیب ثبت‌نام‌ پیش‌فروش یک‌ماهه سکه با قیمت یک میلیون و 590 هزار تومان بوده و در حال حاضر قیمت هر سکه طلا نزدیک به ۲ میلیون تومان است، شاید شناسایی سود بیش از ۲۰ درصد برای دارندگان سکه پیش‌فروش امری منطقی است، هر چند این دست سرمایه‌داران با نگاهی به وضعیت سیاسی پیش‌رو شاید تمایل کمتری به از دست دادن سکه‌های خود داشته باشند.

 

شایان کرمی، تحلیلگر بازار سکه 

 

 

ارسال نظر

تازه ها