کد خبر 64814

وزیر آموزش و پرورش گفت: پاداش پایان خدمت بازنشستگان آخرین قسط پرداخت شد و از بابت پاداش پایان خدمت بدهی نداریم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، اظهار کرد: از اول مهر امسال، سال تحصیلی جدید آغاز شد، هم‌زمانی شروع سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس هم‌زمانی مبارکی است.

وی اضافه کرد: مدافعان ایران و اسلام تنها مبارزان میدان‌های بزرگ نبرد نبودند؛ آنها عارفان شب‌ها و شیران روزها، آنها معلمان اخلاق و مربیان تربیت بودند؛ میدان‌های نبرد برای آنها وادی مقدسی بود که راه‌های قرب به خدا را جست‌وجو می‌کردند؛ آنها مدافعان واقعی ایران بودند و سرافرازی ایران را در برابر هجوم گسترده و پردامنه دشمنان رقم زدند؛ آنها الگوهای خوبی برای نظام تعلیم و تربیت ما هستند.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: در تابستان که مدارس تعطیل است و دانش‌آموزان در تعطیلی به سر می‌برند، نبض آموزش و پرورش همچنان می‌تپد و شور و شوق و تلاش و کوشش در جریان است؛ همه برای ثبت‌نام دانش‌آموزان آماده می‌شوند و کلاس‌های درس را ساماندهی می‌کنند؛ تمام تلاش بر این است که حتی یک دانش‌آموز محروم از تحصیل نماند.

وی با بیان اینکه تلاش برای ثبت‌نام دانش‌آموزان با توجه به کمبود نیرویی که وجود داشت، کار دشوار و پیچیده‌ای بود که همکارانم که این مأموریت را به خوبی انجام دادند، گفت: امسال بیش از 98.5 درصد از کسانی که لازم‌التعلیم هستند تحت آموزش قرار دارند؛ 14 میلیون و 860 هزار دانش‌آموز در سراسر کشور 110 هزار مدرسه و 555 هزار کلاس درس با همراهی777 هزار معلم، سال تحصیلی را آغاز کردند.

وزیر آموزش و پرورش  افزود: یکی از کارها در تابستان، بررسی مدارس از حیث ایمنی است که به دلیل زلزله در کرمانشاه و سیل در خوزستان، لرستان و گلستان بسیاری از مدارس آسیب دیدند و یا تخریب شدند که یکی از تلاش‌ها آماده‌سازی مدارس بود. 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پرونده مدارس زلزله‌زده کرمانشاه بسته شد، گفت: در این استان 72 مدرسه یا 390 کلاس و با اعتباری 114 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است؛ در گلستان نیز 462 مدرسه به تعمیر جزئی و 148 مدرسه به تعمیر اساسی نیاز داشت که تمام تعمیرات جزئی انجام شد و تعمیر اساسی مدارس به جز 10 مدرسه انجام شد همچنین در ساخت و ساز نیز بیش از نیمی از مدارس کوچکتر ساخته شده و به مرور در اختیار قرار گرفته است.

وی از خدمات ارزنده خیرین مدرسه‌ساز تشکر کرد و گفت: همچنان به خدمات خیرین نیازمندیم و این تربیون را فرصتی را برای قدردانی از تلاش‌هایی که انجام دادند، می‌دانم؛ در کرمانشاه بیش از 2 برابر مدارس تخریب شده توسط خیرین تعهد شده است که متوسط سرانه فضای آموزشی بهتر خواهد شد.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه آموزش و پرورش سندی تحت عنوان سند تحول بنیادین دارد، اظهار کرد: این سند توسط اندیشمندان تعلیم و تربیت تدوین شده است و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است و الگوی مناسبی و نقشه راه مهمی است.

وی افزود: آموزش و پرورش ایران می‌تواند به اتکای این سند که منبعث از فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی است، الگویی برای سایر کشورها باشد؛ سند تحول بنیادین برای اجرا آماده شده است و اولویت ما اجرای شایسته و مناسب این سند است.

وزیر آموزش و پرورش گقت: چند محور اساسی که جزو برنامه‌هاییم است بیان می‌کنم. مهمترین تحولی که در سند تحول مورد تأکید قرار گرفته است انتقال از آموزش به تربیت است. انتقال از حافظه محوری به فهم محوری و افزایش مهارت دانش‌آموزان برای زندگی مناسب است و برای مشارکت فعال در زندگی اجتماعی است.

وی ادامه داد: در این سند 6 تحول اساسی پیش بینی شده است. یک در مدیریت، ساماندهی نیروی انسانی، منابع مالی، سنجش و ارزشیابی تحصیلی و تحول در فضا و تجهیزات و فناوری‌هاست .

حاجی‌میرزایی گفت: ما به تقویت رکن مدرسه توجه داریم و مدرسه خانه دوم دانش‌آموزان است وخانه مدرسه اول است و باید بین خانه و مدرسه دیوارها برداشته شود و در فرهنگ دینی خانواده مسوولیت اصلی تربیت فرزندان است و باید این مسؤولیت در ارتباط با مدرسه تقویت شود. تعالیم خانه و مدرسه هماهنگ باشد. 

وی ادامه داد: بسیاری از مشکلات ناشی از ضعف مدیریت است و ما برای تقویت مدیران در آموزش و پرورش برنامه‌ریزی داریم. موضوع عدالت آموزشی مورد توجه است و خوشبخانه امروز در تما جایگاه این سرزمین پهناور آموزش در دسترس است و معلمان حضور دارند. 

وزیر آموزش و پرورش بیان اینکه 5 هزار مدرسه زیر 5 دانش‌آموز داریم که چتر آموزش و پرورش در تمام مناطق گسترده شده است و باید برای تأمین کیفیت آموزش وقت بیشتری بگذاریم و همین دسترسی عادلانه از حیث کیفیت به عدالت نزدیک شود؛ 84 درصد مدارس ما دولتی است و تلاش می کنیم به شکل مؤثرتر تقویت شود.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش برای اینکه به اهداف سند تحول دستیابی پیدا کند نیازمند مشارکت همه است امروز جامعه ما محصول دانش‌آموزان دیروز است. باید همه بخش‌ها در ارتباط با نظام تعلیم و تربیت باشد. 

حاجی‌میرزایی گفت: پاداش پایان خدمت بازنشستگان آخرین قسط پرداخت شد و از بابت پاداش پایان خدمت بدهی نداریم. برای فراخوان جذب نیرو اطلاعیه‌ای صادر شد و کسانی که علاقه‌مند هستند می‌توانند ثبت‌نام کنند. برای آموزشیاران و معلمان پیش‌دبستانی تمهیداتی در نظر گرفته شده است که آنها هم به تدریج ترتیبات استخدام طی فرایند ابلاغ شده، انجام می‌شود. / فارس

 

ارسال نظر

تازه ها