کد خبر 53673

معاون کل وزارت بهداشت گفت: تبلیغات منفی در مورد کیفیت داروهای داخلی و برخی مشکلات فرهنگی موجب افزایش تقاضا برای مصرف داروی خارجی می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ایرج حریرچی، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه شبکه خبر با موضوع کیفیت و بسته بندی داروهای داخلی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۸ و سه دهم درصد عددی بازار مصرف دارویی و ۷۰ درصد ارزش ریالی را داروهای تولید داخلی تشکیل می دهند، اظهار داشت: با قاطعیت و شفافیت اعلام می کنم که داروهای تولید داخل مطابق با استاندارهای بین المللی هستند و مردم شریف کشور به دانشمندان ایرانی که فرزندان خودشان هستند اعتماد داشته باشند.

وی در ادامه افزود: شرکت های خارجی و واردکنندگان دارو به دلیل بهره مندی از سود چند برابری داروهای وارداتی و همچنین تبلیغات منفی که در خصوص کیفیت داروهای داخلی بعضاً صورت می گیرد بعلاوه برخی مشکلات فرهنگی که داریم موجب افزایش تقاضا برای مصرف داروی خارجی می شوند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در حوزه داروسازی از نظر علمی از جایگاه بالایی برخوردار هستیم و کشورهای همسایه مثل عراق، آذربایجان، پاکستان، افغانستان و لبنان اعتماد بالایی نسبت به داروهای تولید ایران دارند.

حریرچی با اشاره به اینکه کارخانجات دارویی ما سه برابر ظرفیت فعلی مصرف کشور توانایی تولید دارند، گفت: این پتانسیل خوبی است که می توان از آن استفاده کرد ضمن اینکه صادرات دارو عمدتاً توسط بخش خصوصی صورت می گیرد و برخی شبه دولتی ها هم در آن موثر هستند.

وی در ادامه افزود: هدفگیری ما افزایش میزان صادارات نسبت به واردات دارو است اما گاهی برخی رقبای خارجی برای به دست گرفتن بازار دارویی دامپینگ می کنند یعنی دارو را به ضرر خودشان وارد بازار کشورهای دیگر می کنند تا بازار انحصاری دست آنها باشد که البته ملاحظات سیاسی نیز گاهی در آنها نقش دارد.

معاون کل وزارت بهداشت، راه نجات را بازاریابی مناسب دانست و گفت: صادرات دارو ضمن اینکه برای کشور ارزآوری به دنبال دارد، دارای اصول و قواعدی نیز هست به گونه ای که به حمایت سیاسی و دولت و همچنین نقدینگی و وام نیاز دارد که در این خصوص هم در دوره قبل هم در دوره فعلی با توجه به تخصص شخص وزیر در این حوزه جلسات متعددی با تولیدکنندگان داشته و داریم که بازاریابی مناسبی در این حوزه داشته باشند شاید در دوره قبل عمده سفرهای خارجی به همین منظور انجام شده است.

وی با بیان اینکه اینکه دشمنان ما می گویند دارو تحریم نیست، دروغ محض است، گفت: شرایط فعلی کشور از نظر ارز و تحریم ها بسیار خطیر است و اتفاقاً آنها همین موارد را نشانه گیری می کنند که به آن تحریم دردناک گفته می شود.

حریرچی افزود: در حال حاضر با ایجاد قرارگاهی در سازمان غذا و دارو در تلاش هستیم که چالش ها را به حداقل برسانیم و یکی از حمایت های جدید ما از تولید کنندگان داخلی دارو این است که به هیچ وجه اجازه ورود داروی خارجی که مشابه داخلی آن وجود دارد، داده نمی شود.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی پزشکان به دلیل مشکلات فرهنگی و برخی نیز به دلیل تقاضای القایی، داروهای خارجی تجویز می کنند که البته اثبات این موضوع کمی سخت است اما اگر رابطه مالی دارو با تجویز کننده ثابت شود قوانین سختی داریم که منجر به ابطال پروانه طبابت هم می شود.

منبع: مهر

ارسال نظر

تازه ها