کد خبر 47882

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از صدور بخشنامه‌ای برای حل مشکل فرهنگیان دارای سنوات غیر رسمی، خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به بخشنامه ارسالی در خصوص محاسبه سنوات بازنشستگی فرهنگیان، اظهار کرد: در سال‌های گذشته مشکلی برای معلمانی که از ابتدا در استخدام آموزش‌ و پرورش نبوده‌اند و سوابقی قبل از رسمی یا پیمانی شدن در آموزش‌ و پرورش به‌صورت دیگری داشته‌اند مانند سربازان، حق‌التدریس‌های نیمه‌وقت و تمام‌وقت، یا در دستگاه دیگری مشغول به کار بودند وجود داشت.

وی ادامه داد: این افراد وقتی به استخدام آموزش‌ و پرورش به‌ صورت رسمی یا پیمانی درآمدند، وزارتخانه سنوات آنها را با توجه به قوانین موجود، در حکم کارگزینی لحاظ کرده است اما زمانی که این افراد با 30 سال سابقه خدمت قصد بازنشسته شدن دارند، سازمان بازنشستگی کشوری جهت لحاظ سنوات بازنشستگی، سوابق قبل از استخدام این افراد در آموزش‌ و پرورش را با آخرین حکم کارگزینی محاسبه می‌کند و مبلغ بزرگی را جهت احتساب این سنوات مطالبه می‌کند.

الهیار ترکمن افزود: با توجه به اینکه سنوات سی سال خدمت این افراد تمام‌شده است، چاره‌ای جز پرداخت این مبلغ نخواهند داشت و بخش بزرگی از پاداش بازنشستگی خود را برای این مطالبه باید به سازمان بازنشستگی کشوری پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: این موضوع موجب نگرانی وزارت آموزش و پرورش از جمله وزیر آموزش و پرورش بوده است و باعث شد تا وی در این مورد چند نوبت در هیأت دولت صحبت کند و با وزیر رفاه چند نوبت گفت‌وگو داشته باشد، همچنین جلسات مختلفی با سازمان بازنشستگی کشوری درباره این موضوع برگزار شد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: نهایتاً خروجی این جلسات و پیگیری‌ها منجر شد تا استعلامی از سازمان امور استخدامی شود که در پاسخ به این استعلام گفته شد، به استناد ماده 85 و 105 قانون خدمات کشوری، کسانی که خدمت تمام‌وقت یا نیمه‌وقت داشته باشند، باید به استناد اولین حکم رسمی آنها محاسبات کسورات بازنشستگی انجام گیرد.

الهیار ترکمن با اشاره به مذاکراتی که تا شهریورماه سال 97 انجام شد، اظهار کرد: این سازمان بر اساس استنادات قانونی مجاب به محاسبه سنوات بازنشستگی بر اساس ماده 85 و 105 قانون خدمات کشوری شد و این مشکل برای فرهنگیانی که در آستانه بازنشستگی هستند و مشکل پرداخت مبالغ زیادی که بعضاً ممکن بود شامل بخش عمده‌ای از پاداش پایان خدمتشان شود، حل‌شده است.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از بروز مشکلات برای فرهنگیانی که سنوات غیررسمی دارند و ممکن است در هنگام بازنشستگی دچار عدم واریز سنوات بازنشستگی شوند، طی بخشنامه‌ای به ادارات اعلام کرده‌ایم به‌منظور جلوگیری از تضییع حق فرهنگیان از نظر تحمیل هزینه به‌محض استخدام رسمی کارمند و اشتراک وی در صندوق بازنشستگی کشوری، نسبت به انتقال حق بیمه سنوات خدمت قبلی کارمند و پرداخت مابه‌التفاوت متعلقه و یا تعیین بدهی کسور متعلقه اقدام عاجل به عمل آید و از موکول نمودن این مهم به سنوات و یا زمان بازنشستگی خودداری کنید.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها