کد خبر 44100

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از ثبت ملی نخستین کارخانه تولید برق صنعتی کشور توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مسجدسلیمان، از ثبت ملی نخستین کارخانه تولید برق صنعتی کشور توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور خبر داد.

وی با اعلام این خبر اظهار کرد: این کارخانه که هم‌اکنون به‌عنوان یکی از اجزای موزه گنجینه نفت به شمار می‌رود پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره 4121 در فهرست آثار ملی کشور توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور ثبت و به استانداری خوزستان نیز ابلاغ شد.

وی افزود: این کارخانه که در اوایل سال‌های اکتشاف و شکل‌گیری صنعت نفت در منطقه تمبی در 10 کیلومتری جنوب شرقی از مرکز شهر مسجدسلیمان احداث شد دارای 18 مگاوات قدرت تولید انرژی الکتریسیته بود و برق تولیدی آن توسط 7 خط توزیع 11 کیلوواتی به مناطق موردنظر منتقل می‌شد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان گفت: به علت افزایش نیاز در سال 1950 دو دستگاه توربین گازی در این کارخانه افزوده شد؛ این کارخانه تا اوایل دهه 70 تأمین‌کننده برق موردنیاز صنعت نفت بود اما در آن زمان و پس از سالها فعالیت فراتر از برآورد عمر ژنراتورها از مدار خدمت خارج شد.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها