کد خبر 27932

دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی اظهارداشت

دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران به خودکفایی صددرصدی در تولید انواع سانتریفیوژها رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، اصغر زارعان در آیین افتتاحیه چهل و سومین نمایشگاه ملی تخصصی دستاورد های صنعت هسته‌ای کشور در دانشگاه ارومیه با تاکید بر این‌که «نظام سلطه برای متوقف کردن روند توسعه‌ای صنعت هسته‌ای کشور از هیچ تلاشی فروگذار نکرد است» افزود: با درایت و هوشمندی متخصصان داخلی علی رغم همه تلاش های دشمنان نظام امروز جمهوری اسلامی به خود کفایی ۱۰۰ درصدی در تولید انواع سانتریفیوژها رسیده است که همه این ها در سایه خود باوری، تلاش جهادی و ایمان راسخ جوانان انقلابی کشور بوده است.

وی با بیان این‌که «خلق دانش و اقدامات اقتدارآمیز قدرت چانه‌زنی ایران را در عرصه‌بین‌المللی افزایش می‌دهد» افزود: باید با برگزاری نمایشگاه‌ها ارتباط بین صنعت و دانشگاه را افزایش دهیم و تا بر قدرت و بار علمی ایران بیافزاییم.

وی با تاکید براین‌که «نظام سلطه به دنبال تزریق ناامیدی و ناتوانی و سلب روحیه خودباوری از جامعه علمی، دانشگاهی و نخبگان کشور است» خاطرنشان کرد: جامعه علمی کشور با وجود شرایط تحریمی و سخت اقتصادی در همه زمینه ها از جمله صنعت هسته‌ای درسطح منطقه و جهان جایگاه ویژه‌ای دارد و اگر امروزه دشمنان با صنعت هسته‌ای ایران مخالفت می‌کنند برای جلوگیری از پیشرفت علمی و القای یاس و ناتوانی در کشور است.

دستیار ویژه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی یکی از وظایف اصلی و حاکمیتی سازمان انرژی اتمی ایران را تولید برق عنوان و تصریح کرد: براساس چشم انداز صنعت هسته ای و در سبد انرژی کشور ظرفیت سالیانه ۲۰ هزارمگا وات برای برق هسته‌ای پیش‌بینی شده است که ما امروز با تولید سالانه هزار مگاوات برق در نیروگاه اتمی بوشهر فاصله زیادی با وضعیت مطلوب داریم.

وی افزود: در راستای تامین برق هسته‌ای کشور دونیروگاه دیگر با ظرفیت 1هزار و ۵۰نیز کلنگ زنی شده است و در حال طی مراحل اجرایی خود هستند. 

وی با اشاره به این‌که «در ایام نه چندان دور تامین سوخت نیروگاه اتمی بوشهر بر عهده روس ها بود» اظهار کرد: امروز به همت متخصصان داخلی کشور تمام مراحل تامین سوخت نیروگاه بوشهر از مرحله اکتشاف تا تبدیل به مجتمع‌های سوخت و استفاده در نیروگاه‌ها در داخل کشور انجام می‌شود که این توانایی تنها دراختیار تعداد معدودی از کشورهاست.

زارعان با بیان این‌که «سازمان انرژی اتمی ایران علاوه بر خودکفایی در صنعت هسته‌ای آمادگی کامل در تامین نیازهای سایر بخش ها نظیر پزشکی، کشاورزی، نفت نیز دارد» اظهارکرد: امروز سالانه بیش از یک میلیون نفر از رادیو داروهای تولیدی داخل کشور در حوزه تشخیص و درمان استفاده می‌کنند.

وی صادرات بیش از ۷۰تن آب سنگین اراک با خلوص۹۹.۹ درصد به دو کشور آمریکا و روسیه را از جلوه‌های توقف ناپذیری سیر پیشرفت صنعت هسته‌ای کشور دانست و تصریح کرد: در مقطع کنونی باید با همت جهادی و کار علمی با محوریت جامعه علمی و دانشگاهی کشور به قله های پیشرفت در همه عرصه ها دست بیابیم و عصبانیت دشمن از پیشرفت های علمی و صنعتی ایران نشان از حرکت بر مسیر درست دارد.

وی با اشاره به این‌که «جمهوری اسلامی ایران در تامین اورانیوم مورد نیاز خود هیچ مشکلی ندارد» تصریح کرد: با اسکن ۸۵ درصد کشور تا عمق ۴هزار کیلومتر توسط ژئوفیزیک هوایی اعلام میکنم علاوه بر توان تامین اورانیوم موردنیاز کشور تمام ذخایر نفت، روی، مس. کشور به صورت تخمین زده و ارزیابی شده‌اند.

دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این‌که «تصویب برجام به معنی توقف سیر پیشرفت ایران در صنعت هسته‌ای نیست» تصریح کرد: ایران ۲۰هزار سانتریفیوژ داشت که تعداد ۹هزار ماشین فعال بودند و در قالب برجام تنها۳هزار ماشین از سانتریفیوژهای فعال کشور کاسته شده است اما با این حال هر لحظه که نظام اراده کند ظرفیت نیروگاهی خود را تا 190 هزار سو می توانیم افزایش دهیم.

وی افزود: دشمن در برجام درصدد توقف کامل فعالیت ها در فردو بود که امروز نه تنها فعالیت ها در فردو متوقف نشده است که تعداد سانتریفیوژهای آن نیز افزایش یافته است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

تازه ها