کد خبر 21735

معاون سازمان اوقاف گفت: سازمان اوقاف تصمیم جدی دارد که در حوزه فناوری و تولید محصولات دانش‌بنیان ورود کند که نتایج این اقدام به‌زودی در کشور مشاهده خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، چندی پیش مقام معظم رهبری با اشاره تحولات جامعه به عرصه‌های متعدد جدید برای وقف اشاره کرده و حوزه‌هایی نظیر پزشکی، علم و آموزش، تحقیقات و پژوهش، علوم جدید، محیط‌زیست و ترویج دین به شکل‌های مدرن را از مصادیق آن عنوان برشمردند.

با این توصیف شرکت دانش‌سلامت کوثر از سال 83 با موضوع خریدوفروش لوازم پزشکی و کلیه وسایلی که در بهداشت و درمان کاربرد دارد به ثبت رسید.

این شرکت که تمام یک‌صد سهام خود را وقف خدمت‌رسانی در این زمینه کرده است، به‌عنوان موقوفه‌ای تحت نظارت اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان فارس دوره‌ی بدیعی از فعالیت‌های خود را آغاز کرده است.

تولید ایمپلنت در شرکت دانش‌بنیان موقوفه

شرکت دانش سلامت کوثر باهدف خدمت‌رسانی به نیازمندان، به‌واسطه‌ تحقیقات چندین ساله‌ تیم تحقیق و هم‌چنین تخصص و توانمندی‌های موقوفه به‌نوعی در سازمان اوقاف سنت‌شکنی کرده و این بار به‌صورت ریشه‌ای در خدمت‌رسانی به بیماران و نیازمندان کمر همت بسته است. این شرکت موقوفه هم‌اکنون تولید ایمپلنت‌های ارتوپدی را در دستور کار خود قرار داده و برای نخستین‌بار فرهنگ تولید در عرصه پزشکی را توسط موقوفات کشور جامه عمل پوشانده است.

همچنین بیمه بودن تمام تولیدات این موقوفه توسط بزرگ‌ترین شرکت بیمه‌ای خاورمیانه (بیمه ایران) گواهی قابل استنادی مبنی بر تضمین کیفیت تولیدات این مجموعه است.

ورود سازمان اوقاف به حوزه‌های جدید و پیشرو

در همین راستا حجت‌الاسلام محمدمهدی حاتمی معاون سازمان اوقاف و امور خیریه امروز در دیدار از این شرکت به همراه مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه استان فارس با اشاره به اینکه عملکرد این شرکت در حوزه‌های جدید و پیشرو بسیار مهم و در دوره کنونی ضروری است، اظهار داشت: ظرفیت تولید محصولات دانش‌بنیان در حوزه پزشکی ازجمله تولید ایمپلنت‌های ارتوپدی در شرکت موقوفه دانش‌سلامت کوثر وجود دارد و هدف‌گذاری این شرکت باید بر مبنای خودکفایی کشور در تولید این محصولات باشد.

وی بابیان اینکه موقوفات می‌توانند در حوزه‌های دانش‌بنیان و علوم جدید ورود کرده و فعالیتی بارز در این زمینه داشته باشند، بیان کرد: سازمان اوقاف تصمیم جدی دارد که در حوزه فناوری و تولید محصولات دانش‌بنیان ورود کند که نتایج این اقدام به‌زودی در کشور مشاهده خواهد شد.

تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری در حمایت از دانش‌بنیانی‌ها

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین خبر از تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری و حمایت از تولیدات دانش‌بنیان در سازمان اوقاف و امور خیریه داد که به‌زودی دستاوردهای ایجاد این صندوق در کل کشور مشاهده خواهد شد.

وی بیان داشت: قبل از انجام سرمایه‌گذاری در حوزه‌های فناوری و تولید محصولات دانش‌بنیان از محل موقوفات، باید سیاست‌گذاری‌ها و اهداف به‌طور شفاف و روشن تبیین و بر مبنای هدف‌گذاری انجام‌شده، سرمایه موردنیاز تأمین شود.

حاتمی با اشاره به اینکه رفع نیازهای کشور در دوره کنونی یکی از اولویت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه است، گفت: باید دقت شود که در این حوزه مسائل حقوقی موقوفات به‌صورت دقیق، شفاف و مکتوب مستندسازی شود تا در آینده مشکلاتی در این زمینه ایجاد نشود.

مساعدت 100 میلیارد ریالی سازمان اوقاف به شرکت دانش سلامت کوثر

سید عباس موسوی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس نیز در ادامه این بازدید اظهار کرد: بر اساس طرح اولیه شرکت موقوفه دانش‌سلامت کوثر قرار بر این بود که 100 میلیارد ریال توسط سازمان اوقاف و امور خیریه برای توسعه این شرکت با هدف تولید ایمپلنت‌های ارتوپدی پرداخت شود.

وی افزود: از این مبلغ تاکنون 20 میلیارد ریال آن به این شرکت پرداخت‌ شده و 15 میلیارد ریال دیگر آن به‌زودی از محل موقوفات استان فارس پرداخت خواهد شد، اما توانایی پرداخت مابقی این تعهد در استان وجود ندارد و اگر رقم موردنظر تأمین نشود این شرکت در ادامه فعالیت خود با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

در پایان معاون بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به همراه تعدادی از مدیران این سازمان از بخش‌های مختلف این شرکت بازدید کردند.

به گزارش فارس، خط تولید شرکت موقوفه دانش‌سلامت کوثر شیراز به دلیل مشکلات مالی هم‌اینک با مشکلاتی روبروست که با موافقت معاون بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و پرداخت 100 میلیارد ریال تسهیلات و همچنین سرمایه‌گذاری سازمان اوقاف در این شرکت، جانی دوباره خواهد گرفت.

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها