کد خبر 16279

یک نماینده مجلس اظهار کرد

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی در واکنش به طرح توزیع مواد مخدر دولتی در داروخانه ها گفت: اجرای این طرح در داروخانه ها نیازمند بررسی علمی و کارشناسانه است و توزیع شربت های حاوی تریاک یا مشتقات آن در داروخانه ها کار درستی نیست.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، اصغر سلیمی،  در واکنش به اظهار نظر مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو در مورد اجرای طرح توزیع مواد مخدر دولتی در داروخانه‌ها مبنی بر اینکه توزیع این داروها در داروخانه‌های خصوصی با مشکلاتی همراه است گفت: بحث اعتیاد و روش ترک آن یک پروسه چند وجهی و پیچیده است که باید در دراز مدت به نتایج حاصل از اجرای آن دست یابیم.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اجرای این طرح در داروخانه‌ها نیازمند بررسی‌های علمی و کارشناسانه است و قطعا باید از تجربه کشورهایی که این روش را اجرا کرده‌اند و در این زمینه به پیشرفت خوبی هم رسیده‌اند، استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: البته این امر شایسته‌ای نیست که داروخانه‌ها به توزیع شربت‌های حاوی تریاک یا مشتقات آن بپردازند و این اقدام علمی نیست که این داروها را در اختیار آنها قرار دهیم، چراکه این امکان وجود دارد که در رابطه با نحوه مصرف آنها اطلاعات کافی به متقاضیان داده نشود یا در یخچال‌های منازل نگهداری شده و به طور اشتباه در اختیار اطفال یا سایر افرادی که اعتیاد ندارند قرار داده شده و مصرف این داروها باعث مرگ آنها شود.

سلیمی یادآورشد: بی‌تردید مصرف این شربت‌ها نیز باید تحت نظر پزشک به منظور تعیین دوز مورد نیاز هر فرد معتاد در مراکز ترک اعتیاد صورت بگیرد و ارائه این نوع خدمات هم باید در قالب مراجعه روزانه به این مراکز انجام شود، بنابراین عرضه این داروها به وفور توسط داروخانه‌ها موجب گسترش عوارض ناشی از مصرف آنها شده و حتی ممکن است موجب گرایش برخی افراد سالم به این نوع شربت‌ها شده و بیشتر به معضل اعتیاد در جامعه دامن بزند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هم‌اکنون به صلاح نیست که مواد مخدر در قالب شربت یا قرص از طریق داروخانه‌ها در سطح عمومی توزیع شود، بنابراین تا قبل از بررسی‌های جامع نسبت به اجرای این طرح یا بهره‌مندی از نتایج کشورهای موفق در این زمینه نباید این طرح اجرا شود.

منبع : خبرگزاری 

ارسال نظر

  • مهرداد مهداد

    0 0

    طرح توزیع مواد مخدر اگر از تجربیات بسیار مفید کشورهای اروپایی و امریکایی استفاده شود عالی است امیدوارم دولتمردان عزیز این طرح را اجرایی کنند

تازه ها