کد خبر 77121

وزیر خزانه‌داری آمریکا در پیامی تهدیدآمیز از شرکت اپل خواست تا در بازکردن قفل گوشی‌های همراه آیفون با اف‌بی‌آی همکاری کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، شرکت اپل و دیگر شرکت‌های فن‌آوری را تهدید کرد.

منوچین گفت: «اپل و سایر شرکت‌های فن‌آوری باید با بازرسان آمریکا همکاری کنند.» او که با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» مصاحبه می‌کرد در ادامه گفت: «برای شرکت‌های فن‌آوری ما کاملا حیاتی است که با اجرای قانون همکاری کنند.»

این سخنان منوچین یک روز پس از انتقاد شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از شرکت اپل به دلیل همکاری نکردن با عوامل اف‌بی‌آی بیان می‌شود. اپل نپذیرفته بود که قفل تلفن‌های همراه آیفون را برای مقامات آمریکا بگشاید.

پیشتر شرکت اپل تهدید کرده بود که در صورت پافشاری پلیس فدرال به دادگاه متوسل می‌شود. این شرکت اعلام کرده بود با درخواست مقامات برای رمزگشایی گوشی‌های آیفون افرادی که مرتکب قتل و ترور شدند یا قربانیان تروریسم هستند مخالفت است و در نتیجه بازرسان نمی‌توانند از رمز یا کلمه عبوری که امکان ورود به این گوشی‌ها را می‌دهد، باخبر شوند. اپل گفته بود در صورت پافشاری بازرسی فدرال، به دادگاه شکایت می‌کند.

اپل اعلام کرد اطلاعات معمولی در دسترس خود را به اشتراک می‌گذارد و همیشه با مقامات (پلیس برای) تحقیق و بازرسی همکاری کرده است، اما با این مسئله مخالف است که برنامه‌ای (اپلیکیشن) مخصوص را در اختیار پلیس فدرال قرار دهد که از طریق آن بازرسان بتوانند رمزگوشی‌ها را شناسایی کنند و وارد آن شوند، زیرا در این صورت آن‌ها (بازرسان وپلیس فدرال) قادر خواهند بود هر گوشی را که بخواهند باز کنند و این مسئله فقط به گوشی‌های متهمان یا تهدیدکنندگان امنیت عمومی محدود نمی‌شود که این مسئله از نظر شرکت اپل نقض آزادی‌های عمومی و حریم خصوصی به شمار می‌رود./ باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها