کد خبر 56456

به تازگی لیست سودآورترین شرکت‌های جهان در سال ۲۰۱۸ منتشر شده که شرکت ملی نفت عربستان سعودی با ۱۱۱ میلیارد دلار درآمد نفتی توانست رتبه اول را به دست بیاورد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، افزایش قیمت نفت برای کشور‌ها و حتی شرکت‌های مختلف بازخورد‌های متفاوتی را به همراه دارد، اما این موضوع قعطا برای شرکت آمریکایی اپل خوشایند نیست. اپل به عنوان یکی از پردرآمدترین و سودآورترین شرکت‌های جهان در سال گذشته تا یک قدمی کسب عنوان سودآورترین شرکت جهان پیش رفت، اما یک رقیب مانع رسیدن اپل به آرزوی دیرینه خود شد. شرکت نفت ملی عربستان سعودی "آرامکو" با فروش نفت به کشور‌های غربی توانست درآمد بسیار زیادی را کسب کند و به عنوان سودآورترین شرکت جهان در سال ۲۰۱۸ شناخته شود.

این شرکت در سال گذشته به دلیل افزایش قیمت نفت ۱۱۱ میلیارد دلار درآمد خالص به دست آورد، البته دلیل دیگر این درآمد هنگفت، وارد شدن این شرکت به بازار بورس جهانی است. شرکت ملی نفت عربستان سال‌ها است که توسط آمریکایی‌ها اداره می‌شود. این شرکت در روز ۱۲ فروردین وضعیت مالی خود را در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد.

سود خالص شرکت آرامکو تقریبا دو برابر سود خالص ۶۰ میلیون دلاری اپل است که اختلاف بسیار زیاد میان این دو شرکت را نشان می‌دهد. در واقع مجموع درآمد اپل، آلفابت و اکسان موبیل هم به درآمد آرامکو نمی‌رسد. البته مقایسه آرامکو به دلیل وابستگی‌هایی که دارد با شرکت‌های مستقلی مانند اپل و آلفابت اصلا صحیح نیست، اما در هرصورت لیست سودآورترین شرکت‌ها به شکل زیر رقم خورده است. لازم به ذکر است که شرکت‌های تولید کننده قطعات و تجهیزات فناوری مانند اپل از ارزش افزوده نیز در امان نیستند و این دومین تفاوت میان این شرکت‌ها با آرامکو است.

اپل از رسیدن به مقام سودآورترین شرکت سال 2018 در جهان باز ماند + جدول رتبه‌بندی

در هر صورت اگر بخواهیم به ارزش واقعی شرکت‌ها و تلاشی که برای پیشرفت خود کرده‌اند نگاه کنیم اپل به عنوان سودآورترین شرکت جهان شناخته می‌شود. این شرکت در سال گذشته علی‌رغم کاهش در فروش، توانست ۶۰ میلیون دلار درآمد خالص کسب کند و در مقام دوم این لیست قرار بگیرد.

اپل از رسیدن به مقام سودآورترین شرکت سال 2018 در جهان باز ماند + جدول رتبه‌بندی

نام سوم این لیست، هولدینگ آلفابت است که همانطور که می‌دانید توسط بنیان‌گذاران گوگل ساخته شده و از سال ۲۰۱۵ مالک شرکت گوگل و تمامی شرکت‌های زیر مجموعه آن است. گوگل در سال گذشته نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار درآمد خالص به دست آورد.

اپل از رسیدن به مقام سودآورترین شرکت سال 2018 در جهان باز ماند + جدول رتبه‌بندی

پس از گوگل، دومین شرکت نفتی این لیست در رده چهارم قرار گرفته است، اکسان موبیل، یک شرکت نفتی متعلق به انگلستان است که جدی‌ترین رقیب آرمکو محسوب می‌شود، اما همانطور که مشخص است، فاصله زیادی بین این دو رقیب وجود دارد، این شرکت در سال گذشته موفق به کسب حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد خالص شد.

اپل از رسیدن به مقام سودآورترین شرکت سال 2018 در جهان باز ماند + جدول رتبه‌بندی

شرکت نفت و گاز هلندی رویال داتچ شل و شرکت تجارت الکترونیک آمازون نیز در رده‌های بعدی این لیست قرار گرفته‌اند./ باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها