کد خبر 54716

فیس‌بوک هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد در نیمه اول سال 2020 در راستای پرداخت‌های دیجیتال و همچنین تجارت الکترنیک ارز دیجیتال «لیبرا» را راه‌اندازی کند و به همین دلیل تنظیم‌کنندگان مالی اروپا خواستار جزئیات بیشتری از این پروژه شدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، هفته گذشته فیس‌بوک اعلام کرد قصد دارد که ارز دیجیتال خاص خود را برای پرداخت‌های دیجیتال و همچنین توسعه تجارت الکترونیک راه‌اندازی کند که «لیبرا» نام دارد.

فیس‌بوک گفته است این ارز دیجیتال را در نیمه اول سال 2020 راه‌اندازی خواهد کرد.

این خبر فیس‌بوک به نظر می‌رسد در رشد ارزش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال که اخیرا رشد قیمتی غول‌آسایی را سپری کرده‌اند تأثیر داشته است.

روز سه‌شنبه بانک‌های مرکزی و تنظیم‌کنندگان مالی اروپا از فیس‌بوک خواستند که جزئیات این طرح خود را ارائه دهد.

تنظیم‌کننده ارشد مالی در بریتانیا گفت هنوز اطلاعات کافی برای فهم «لیبرا» وجود ندارد. این مسئله برای سیاست‌گذاری عمومی بسیار اهمیت دارد و جزئیات این طرح را بایدبه دقت مورد بررسی قرار داد.

رویترز گزارش داده است ارزهای دیجیتال همچنان یکی از بخش‌های مالی است که هیچ قانون و مقرراتی ندارد و نوع واکنش تنظیم‌کنندگان داخلی و بین‌المللی به «لیبرا» بر روی اثرگذاری آن در آینده بسیار اهمیت دارد.

پروژه فیس‌بوک نگرانی‌هایی را درباره مسئله حریم خصوصی در بین قانون‌گذاران آمریکایی ایجاد کرده است و آنها رؤسای بانک‌های مرکزی اروپا را وادار کرده‌اند که مطمئن شوند «لیبرا» آسیبی به سیستم مالی وارد نمی‌کند و به مسئله‌ی پول‌شویی دامن نمی‌زند.

تا همین الان بانک‌های مرکزی از ایجاد قوانین و مقررات بر روی ارزهای دیجیتال خودداری کرده اند و استدلال آنها این است که میزان معامله آنها بسیار پایین است و نگرانی‌هایی را برای سیستم مالی ایجاد نمی‌کنند.

راه‌اندازی ارز دیجیتال «لیبرا» توسط فیس‌بوک تا این حد مسئله‌ای جدی تلقی می‌شود که بحث مطرح کردن یا نکردن آن در اجلاس روز جمعه‌ی G20 نیز وجود دارد.  

اما هیئت ثبات مالی (FSB) که هیئت هماهنگ‌کننده قوانین مالی اجلاس G20  را برعهده دارد گفته است اگر چه «لیرا» در پنل عمومی G20 مطرح نمی‌شود اما باعث می‌شود که تنظیم‌کنندگان مالی نگاه جدی‌تر و دقیق‌تری به این مسئله در آینده داشته باشند.

«اندرو بیلی» رئیس «اداره اجرایی مالی» بریتانیا که نهادی مستقل از دولت است و کار تهیه قوانین و مقررات مالی را در بریتانیا برعهده دارد گفت همه نگاه‌ها به فیس‌بوک است و باید این پروژه را با دقت بیشتری مد نظر قرار داد.

«دومنیکو گرامالدی» رئیس سیستم پرداخت بانک «ایتالیا» نیز همراستا با «اندر بیلی» خواستار ارائه اطلاعات بیشتری در مورد «لیبرا شده است. وی که در کنفرانس ارزهای دیجیتال در شهر «زوگ» سوئیس سخن می‌گفت در بخشی از سخنانش گفت: «کاغذ سفید به معنای «سفید» است بدون هیچگونه اطلاعاتی».

«فرانسیس ویلروی دو گالا» رئیس بانک فرانسه گفت: «لیبرا باید به قوانین و مقررات ضد پولشویی احترام بگذارد و طرفداران آن اگر به دنبال ارائه خدمات از طریق آن هستند باید به دنبال یک گواهینامه بانکی باشند».

فرانسه اکنون به مدت یک سال ریاست گروه 7 را برعهده دارد و می‌خواهد از طریق ریاستش بر این نهاد چنین نگرانی‌های بین‌المللی را حل و فصل کند.

در واقع تنظیم‌کنندگان مالی در بریتانیا، فرانسه و ایتالیا از جمله کشورهایی هستند که نگاه بدبینانه‌ای به «لیبرا» دارند.

اما برخی دیگر از بانکداران بزرگ بین‌المللی نسبت به این راز دیجیتال خوشبین هستند به ویژه اینکه فیس‌بوک قرار است که این ارز را با کمک 28 شرکت پرداخت دیگر از جمله «مسترکارت»، «پی پال» و «اوبر» راه‌اندازی کند.

«توماس موزر» عضو جایگزین در هیئت مدیره بانک ملی سوئیس در کنفرانس ارزهای دیجیتال در «زوگ» گفت: «فکر می‌کنم این یک پیشرفت جالب است و من بسیار با آن راحتم». وی در ادامه گفت: «انها مستقیما نشان دادند که می‌خواهند به قوانین احترام بگذارند و با تنظیم‌کنندگان مالی در رابطه باشند».

«بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی» که بازوی کنترلی بانک‌های مرکزی است روز یکشنبه گفت: «برای برقراری ارتباط با بخش مالی شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک همکاری سیاسی بیشتری بیشتری لازم است»  

گفتنی است دفتر مرکزی «انجمن لیبرا» در ژنو قرار دارد.

 

ارسال نظر

تازه ها