کد خبر 52407

نسخه جدید سیستم عامل دسکتاپی اپل با نام مک او اس کاتالینا معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شنسخه جدید سیستم عامل دسکتاپی اپل با نام مک او اس کاتالینا معرفی شد. اپل رسما این آپدیت جدید را در جریان کنفرانس توسعه دهندگان خود رونمایی کرد. قابلیت مهم و اصلی کاتالینا یا همان macOS 10.15 اضافه شدن پشتیبانی از اپ های آیپد است. مک او اس کاتالینا همراه با نسخه جدید اپل موزیک، Podcasts و اپل تی وی ارائه شده است که همگی جایگزین اپ های قدیمی آیتونز شده اند.

به لطف تغییرات اعمال شده اپل موزیک حالا شباهت زیادی به آیتونز پیدا کرده و کلیه بخش های اضافه از آن حذف شده اند. اپ اپل تی وی نیز دیگر سایدباری ندارد و از پخش محتوای 4K HDR با دالبی ویژن و دالبی اتمس پشتیبانی می کند.

این پروژه که پیشتر با اسم رمز مارزیپان شروع شده بود و حالا کاتالیست خوانده می شود، روش جدیدی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد که اپ های آیپد را به مک پورت کنند. توسعه دهندگان همچنین میتوانند با کمک Xcode اپ های آیپد را برای استفاده در مک او اس کاتالینا بهینه سازی کنند.

آپدیت مک او اس کاتالینا یکسال بعد از آن ارائه می شود که اپل از macOS 10.14 با نام موهاوی با مد نمایش تاریک، اپل نیوز و اپ استور باز طراحی شده رونمایی کرد.

 

مک او اس کاتالینا
 

 

در جریان کنفرانس امشب مشخص شده که توییتر قصد دارد اپ ویژه iOS خود را به مک بیاورد و Atlassian نیز از ارائه اپ Jira iPad برای مک او اس کاتالینا خبر داد. مشخص نیست که چه تعداد از توسعه دهندگان در وهله نخست از امکان پورت کردن اپ ها به مک او اس استقبال خواهند کرد اما اپل توسعه دهندگان را تشویق کرده که اپ های آیپد خود را به مک بیاورند.

اپل همچنین قابلیتی به نام Sidebar را معرفی کرده که به شما امکان می دهد از آیپد به عنوان نمایشگر ثانویه برای مک استفاده کنند. گزینه های شخص ثالث محبوبی نظیر Luna و Duet Display مدت هاست که از این قابلیت روی مک او اس پشتیبانی می کنند اما اپل حالا آن را به صورت بومی ارائه کرده است.

کاتالینا همچنین روش جدید برای کنترل مک از طریق صدا دارد که جامعه هدف آن را افراد توانیاب تشکیل می دهند اما همه می توانند از آن برای کنترل مک خود استفاده نمایند؛ صرفا کافیست روی صندلی خود تکیه دهید و با آن حرف بزنید.

 

این خبر در حال به روز رسانی است...

 
 
 

 

ارسال نظر

تازه ها