کد خبر 24612

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد

برخی پایگاه های اطلاع رسانی در روزهای اخیر از مسدودسازی نسخه های فارسی تلگرام خبر دادند اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز گفت: در این باره دستوری ابلاغ نشده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، محمد جواد آذری جهرمی امروز (دوشنبه) در حاشیه همایش «نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در صنعت آب و برق» افزود: هیچ دستوری برای مسدود کردن این شبکه ها به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ نشده است.
وی ادامه داد: باید به چه کسی قسم بخوریم که هیچ نقشی در این باره نداریم!
برخی پایگاه های اطلاع رسانی اعلام کرده بودند نسخه های فارسی شده تلگرام برای مستقل شدن از این شبکه اجتماعی و تبدیل شدن به یک پیام رسان بومی تا پانزدهم شهریور مهلت دارند اما پس از گذشت این زمان، گفتند این مهلت تا پایان آذرماه تمدید شده است.
در همین پیوند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ارائه مهلت به این نسخه ها گفت: این سوال را باید از مسوول مربوط پرسید.
آذری جهرمی درباره خبر واردات 2 هزار سرور با ارز دولتی برای شبکه های هاتگرام و تلگرام طلایی گفت: این موضوع را نمی دانم و در جریان نیستم که ارز دولتی گرفته شده است یا چه کسانی آن را گرفته اند.

** تعلل گذشته در تدوین نظام رسانه ای؛ عامل بروز مشکلات کنونی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تعلل در تحول دیجیتال را آسیب زا برشمرد و گفت: اگر در این بخش موضع منفعلانه داشته باشیم به سرنوشت فضای رسانه ای کنونی مبتلا می شویم.
وی ادامه داد: در گذشته به جای برخورد فعالانه با توسعه شبکه های اجتماعی به رویکرد محدودسازی روی آوریم که آسیب زا شده است.
آذری جهرمی تصریح کرد: اگر آن زمان درباره شبکه های اجتماعی تدبیر درست و بموقع اتخاذ می شد اکنون با این چالش ها روبرو نمی شدیم.
«اثر تحول دیجیتال بر آینده کشور بسیار زیاد است؛ بنابراین تصمیم گرفته شد در این بخش فعالانه حضور داشته باشیم و از ظرفیت های داخلی و جوانان استفاده کنیم».

** شبکه توزیع برق برای توسعه فیبر نوری 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طول شبکه توزیع برق در سراسر کشور 700 هزار کیلومتر است که می توان از این ظرفیت برای توسعه ارتباطات استفاده کرد.
به گفته وی، 400 هزار کیلومتر از این 700 هزار کیلومتر در هشت شهر قرار دارد که از نظر توسعه فیبر نوری در رتبه های برتر قرار می گیرند.
آذری جهرمی ادامه داد: حفر زمین و ایجاد زیرساخت تازه برای فیبر نوری هزینه بر است اما شبکه کنونی وزارت نیرو می تواند بسیار کمک کند.
بیست و ششم تیرماه وزیر نیرو و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و افزایش بهره وری در حوزه های آب و برق با بهره‌گیری از ارتباطات و فناوری اطلاعات، سند اقدام مشترکی را امضا کردند.
بر اساس این سند برای توسعه کاربردهای فناوری های نوین ارتباطات و فناوری اطلاعات در صنعت آب و برق، ایجاد یکصد هزار فرصت شغلی در بستر آی.سی.تی در قالب 20 هزار شرکت کسب و کار نوپا، یک هزار شرکت متوسط، یکصد شرکت بزرگ و پنج شرکت بین المللی پیش بینی شده است.

 

منبع:  ایرنا

ارسال نظر

تازه ها