کد خبر 23315

روش محاسبه و دریافت هزینه خدمت پهنای باند از اپراتورها تغییر کرد و به گفته مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، این خدمت از آغاز شهریورماه 20 درصد ارزان تر عرضه می شود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت برای ارائه اینترنت به مشترکان خود باید از شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، پهنای باند مورد نیاز خود را خریداری و براساس آن به مشتریان واگذار کنند.
شرکت ارتباطات زیرساخت ایران شرکت مادر تخصصی و انحصاری تامین کننده پهنای باند است.

*پهنای باند چیست
پهنای باند به شما می‌گوید به طور همزمان چند بیت می‌تواند از کنار هم رد یا در طول محیط ارتباطی شما با شبکه جا‌بجا شود.
در وسایل مخابراتی و ارتباطی، صحبت از عرض یا پهنای فیزیکی نیست؛ به عبارت دیگر برای انتقال اطلاعات بیشتر در یک واحد زمان به پهن‌تر کردن یا عریض‌تر کردن محیط انتقال داده (مانند سیم یا فیبرنوری) نیاز نیست. 
پهنای باند دریافتی کاربر می‌تواند با توجه به امکانات شبکه متغیر باشد. 

** اعمال روش های جدید عرضه پهنای باند
در همین پیوند مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از اصلاح روش محاسبه هزینه واگذاری پهنای باند اینترنت به اپراتورها با هدف اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد که از آغاز شهریور ماه 20 درصد کاهش یافته است.
به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «صادق عباسی شاهکوه » افزود: پیش از این هزینه واگذاری پهنای باند اینترنت به اپراتورها بر اساس پیک مصرفی ماهانه محاسبه می شد اما بر اساس روش جدید پنج درصد از بیشترین پیک مصرفی حذف و پس از آن پیک باقیمانده حجم مصرفی دیتا به صورت پلکانی ملاک مصرف اپراتورها برای محاسبه هزینه پهنای باند آن هاست.
عباسی شاهکوه ادامه داد: این شیوه محاسبه هزینه واگذاری، قیمت خدمت پهنای باند اینترنت را برای مشتریان شرکت ارتباطات زیرساخت یعنی اپراتورها حدود 14 درصد کاهش خواهد داد.
به گفته وی، پیش از این مدل تخفیف پلکانی برای مصرف بیشتر اپراتورها به صورت تجمیعی در هر نقطه حضور (POP) محاسبه می شد اما در شیوه جدید، محاسبه به صورت تجمیع کشوری پهنای باند انجام می شود که این روش به تمرکز زدایی شبکه اپراتورها همسو با سیاست های شبکه ملی اطلاعات کمک می کند.
به این ترتیب با روش محاسبه تجمیعی جدید، هزینه واگذاری این خدمات حدود 6 درصد دیگر کاهش می یابد.
عباسی شاهکوه اضافه کرد: این کاهش قیمت با ایجاد فرصت رقابتی برای اپراتورها، زمینه افزایش رضایت کاربران نهایی را فراهم می کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: طبق برنامه پنجساله ششم توسعه، درآمد و ارزش افزوده اپراتورها هرسال باید حدود 20 درصد افزایش یابد. اکنون حدود هشت درصد هزینه اپراتورها بابت خدماتی است که از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت می کنند که این خدمات شامل تامین پهنای باند اینترنت، انتقال بین استانی، اتصال متقابل، ترافیک بین الملل، فضا و امکانات زیرساختی می شود.
وی افزود: سهم شرکت ارتباطات زیرساخت از درآمد اپراتورها تا پنج سال آینده به پنج درصد کاهش می یابد تا بخش دولتی و حاکمیتی نقش قابل توجهی در گسترش بازار و رونق کسب و کارهای نوین ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور ایفا کند.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها