کد خبر 50646

طبق پژوهشی که بخش انرژی بلومبرگ انجام داده است خودروهای الکتریکی تا سال 2040 حدود 57 درصد فروش کل خودروهای مسافری را در اختیار خواهند گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان ان، خودورهای الکتریکی اکنون تنها کسر کوچکی از فروش خودرو در سراسر جهان را به خود اختصاص می‌دهند اما این روند طبق تجزیه و تحلیلی که بخش انرژی وبسایت بلومبرگ انجام داده است تغییر خواهد کرد.

بلومبرگ نوشته است که تا سال 2040 خودروهای الکتریکی حدود 57 درصد کل فروش خودروهای مسافری در سراسر جهان را از آن خود می‌کنند که این رقم دو درصد از پیش‌بینی سال گذشته این وبسایت بیشتر است.

وسایل نقلیه الکتریکی در آینده فروش مشابهی در کشورهای آمریکا، اروپا و چین تا سال 2040 نسبت به خودروهای دیزلی و بنزینی خواهند داشت.

گزارش وبسایت بلومبرگ همچنین نوشته است که قیمت خرید خودروهای الکتریکی در آستانه مطابقت قیمتی با خودروهای دیزلی و بنزینی هست و صرف آن  از خودروهای ترکیبی نیز پیشی خواهد گرفت.

بخش انرژی وبسایت بلومبرگ پیش بینی کرده است در طول دو دهه آینده فروش وسایل نقلیه الکتریکی از 2 میلیون خودرو در سال گذشته به 56 میلیون خودرو خواهد رسید. همچنین فروش خودروهای متعارف کنونی از فروش 85 میلیون دستگاه در سال گذشته به 42 میلیون دستگاه خواهد رسید که تقریبا معادل کاهش 100 درصدی فروش این خودروها محسوب می‌شود.

یکی از محرک‌های افزایش فروش خودروهای الکتریکی کاهش قیمت باتری خواهد بود که  روند کاهش قیمت آن از قبل آغاز شده بود. از سال 2010 قیمت باتری برای هر کیلووات ساعت 85 درصد کاهش پیدا کرده است که دلیل آن ارتقای تولید این محصول و همچنین افزایش کارخانجات تولید باتری در سراسر جهان است.

پیش بینی گزارش بلومبرگ همچنین می‌گوید که خودروهای الکتریکی تا میانه دهه 2020 هم به لحاظ قیمت خرید و هم به لحاظ هزینه‌های مالکیت بلندمدت نسبت به خودروهای هیبریدی و ترکیبی کنونی به صرفه‌تر خواهند شد. دلیل اصلی آن هم این است که قیمت الکتریسیته نسبت به گازوئیل و بنزین بسیار ارزان‌تر است.

خودروهای الکتریکی همچنین به لحاظ هزینه نگهداری نیز به صرفه‌تر هستند چرا که اجزای متحرک کمتری نسبت به خودروهای گازوئیلی و بنزینی دارند.

 

ارسال نظر

تازه ها