کد خبر 16265

افزایش قیمت ها در بازار خودرو

با توجه به این که در حال حاضر افزایش قیمت های غیر قابل توجیه در تمامی کالا دیده می شود، افزایش قیمت در خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و نکته حائز اهمیت افزایش قیمت در خودروهای وارداتی است که نرخ مشخصی نداشته و صاحبان این خودروهای لوکس قیمت مورد دلخواه خود را در خرید و فروش اعمال می کنند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، اعمال محدودیت در عرضه خودرو سبب شده است تا قیمت خودرو افزایش یابد. در چنین شرایطی که خودروهای داخلی از قیمت گذاری های مصوبی پیروی نمی کنند در خودروهای خارجی مالکان خودروها قیمت تعیین می کنند و هیچ مرجعی نظارت بر قیمت گذاری ها ندارد. 

سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با اعلام خبر فوق در خصوص خروج پژو از ایران افزود : در حال حاضر خودروی پژو 2008 با اختلاف قیمت 50 میلیون تومانی در بازار عرضه می شود و در آینده چنانچه خودرویی برای عرضه وجود نداشته باشد قطعا این اختلاف بیشتر نیز خواهد شد.

وی با بیان انتظار خودروهای زیر 45 میلیون تومان برای اعلام افزایش قیمت اظهار داشت : چنانچه قیمت این خودروها 10 درصد افزایش یابد ، مادامی که عرضه کافی باشد مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر افزایش قیمت رخ دهد و محدودیت عرضه هم وجود داشته باشد ، مانند هفته های گذشته همچنان شاهد اختلاف قیمت بازار و کارخانه خواهیم بود.

موتمنی با اشاره به نقش عدم عرضه در اختلاف قیمت خودروها گفت : امروز تندر پلاس اتومات با 13 میلیون ، ساندرو اتومات با 16 میلیون و ساندرو استپ وی با 18 میلیون تومان افزایش نسبت به قیمت کارخانه ، در بازار به فروش می رسند که این اختلاف نشات گرفته از عرضه کم خودرو در بازار است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به آشفتگی بازار خودروهای وارداتی گفت : در حال حاضر خودروی 30 هزار دلاری با قیمت 450 میلیون تومان و یا خودروی 15 هزار دلاری با قیمت 240 میلیون تومان در بازار به فروش می رسد.

وی در ادامه افزود : در سال گذشته در همین محدوده زمانی خودرو سانتافه 200 میلیون تومان به فروش می رسید در حالیکه در حال حاضر با قیمت 460 میلیون تومان در بازار فروخته می شود ، همچنین خودروی النترا که در بازه زمانی مشابه سال گذشته 110 میلیون تومان به فروش می رسید در حال حاضر با قیمتی بیش از دو برابر فروخته می شود.

موتمنی در ادامه افزود : محدویت عرضه همچنین موجب اختلاف قیمت خودروهای مونتاژی در بازار شده است به طور مثال خودرو مزدا تیپ 3 که در فروردین ماه با قیمت 143 میلیون تومان به فروش می رسد ، امروز 200 میلیون تومان در بازار معامله می شود در حالیکه قیمت شرکتی این خودرو 130 میلیون تومان است این خودرو با اختلافی 70 میلیون تومانی به فروش می رسد همچنین خودرو سراتو با قیمت شرکتی 113 میلیون تومان 145 میلیون تومانی به فروش می رسد.

 

منبع:خبر خودرو 

ارسال نظر

تازه ها