کد خبر 92972

معاون وزارت صمت اعلام کرد

طبق اعلام معاون وزارت صمت این وزارتخانه برنامه دارد که خودروهای کم مصرف با موتور سه سیلندر تولید کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «مهدی صادقی نیارکی»  عصر امروز سه شنبه در جریان بازدید اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از گروه صنعتی ایران خودرو افزود: طراحی و تولید این موتورها در راستای رعایت مسائل زیست محیطی و استاندارد پیگیری می شود و در این زمینه هر دو خودروساز بزرگ کشور طرح و برنامه داشته و بخش خصوصی نیز سرمایه‌گذاری کرده است.
به گفته این مقام مسوول، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز به دنبال پیگیری این موضوع است که موتور یاد شده پس از بهینه سازی و تولید روی خودروهای موجود، سوار شده و استفاده شود.
 وی در خصوص برنامه ریزی این وزارتخانه برای تولید خودروی ارزان پس از کنار گذاشته شدن پژو ۴۰۵ و پراید از خط تولید، یادآور شد: خودروهای جایگزین هریک از این دو خودرو چند سالی است که در بازار وجود داشته و در حال تردد در خیابان ها و جاده های کشور هستند، به طوری که پلتفرم ایکس ۱۰۰ (پراید) با پلتفرم x۲۰۰ (محصولات تیبا، ساینا و فیس‌لیفت‌های آنها) جایگزین شده و در گروه ایران خودرو نیز سمند و پژو پارس جایگزین پژو ۴۰۵ می شوند که سالیان سال است تولید می شوند.
معاون امور صنایع وزارت صنعت خاطرنشان کرد: در این حوزه پلتفرم ها و خودروها با قیمت مناسب و مدل های مختلف موجود است که به بازار عرضه می شوند.
به گفته این مقام مسوول، هرچقدر آپشن ها و امکانات خودروها به ویژه در حوزه الکترونیکی بیشتر شود، قیمت بالاتری خواهند داشت، اما اثر خودروهای داخلی در کلاس اقتصادی تولید می شوند.
وی یادآور شد: در جهان نیز چیزی تحت عنوان خودروی ارزان وجود ندارد، اما خودروهای در کلاس اقتصادی تولید می شود.
معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: اگر قیمت خودروهای داخلی تولیدی خود را به دلار محاسبه کنیم تقریباً هیچ خودرویی در این بازه قیمتی در جهان وجود ندارد و پیدا نمی کنیم.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها