کد خبر 92178

طبق اعلام مشاور امنیت عراق قرار است به زودی خط ریلی میان ایران و عراق از مرز شلمچه کشیده شود و حمل و نقل ریلی میان ایران و عراق راه اندازی شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق، امروز (‌پنجشنبه) اعلام کرد که به زودی خط  ریلی میان عراق و ایران متصل خواهد شد.

به نوشته پایگاه خبری «ناس»، وی توضیح داد: به زودی خط ریلی میان ایران و عراق از طریق شلمچه متصل خواهد شد و ما به تلاش‌های مشترک برای  بیرون کشیدن قایق‌ها [ی غرق شده] در رودخانه از شط العرب برای ازسرگیری کشتیرانی در این رودخانه و حفظ حقوق قانونی عراق مستند به توافق‌نامه ۱۹۷۵ نیاز داریم.

شهریور ۱۳۹۸،  راه آهن جمهوری اسلامی ایران وعده داد که عملیات اجرایی طرح مهم اتصال ریلی شلمچه به بصره در این سال آغاز شود.

افزایش شمار زائران عتبات عالیات به ویژه در اربعین امام حسین (ع)، و ضرورت تسهیل آمد و شد این زائران از مهمترین انگیزه‌های راه‌اندازی این خط ریلی است.   خط ۳۲ کیلومتری شلمچه- بصره می‌تواند یکی از گلوگاه‌های تکمیل کننده راه ابریشم باشد و علاوه بر انتقال زائران ایرانی،  برای انتقال زائران خارجی از کشورهای همسایه نیز استفاده شود./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها