کد خبر 90695

مدیران صنعت سیمان نسبت به افزایش 20 درصدی قیمت سیمان رضایت ندارند و خواستار افزایش قیمت در مراحل بعدی هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مدیران صنعت سیمان درتازه ترین اقدام خود با افزایش نرخ، علی‌الحساب برای قیمت سیمان تیپ ۱ به میزان ۲۰ درصد موافقت کردند، اما خواستار افزایش نرخ در مراحل بعدی هستند.

براساس اطلاعات انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، قیمت سایر انواع سیمان هم متناسب با هزینه‌های تولید در مقایسه با سیمان تیپ ۱ افزایش یابد.

همچنین براساس این گزارش، مدیران صنعت سیمان پیشنهاد داده‌اند با توجه به افزایش چشم‌گیر هزینه‌های تولید پیگیری لازم برای افرایش مراحل بعدی قیمت سیمان انجام شود.

به گزارش ایرنا، براساس ابلاغیه قیمت از سوی عبدالرضا شیخان دبیر انجمن مزبور به اعضای آن در تاریخ نهم تیرماه جاری صورت گرفته، قیمت سیمان خاکستری نوع ۳۲۵ - ۱ فله‌ای هر تن دو میلیون و ۱۴۳ هزار و ۲۵۰ ریال، پاکت ۵۰ کیلویی هر تن دو میلیون و ۵۴۸ هزار و ۸۵۰ ریال تعیین شد.

سیمان خاکستری ۴۲۵ - ۱ فله هر تن دو میلیون و ۲۳۱ هزار و ۶۳۲ ریال، پاکت ۵۰ کیلویی ( هر تن) دو میلیون و ۶۳۷ هزار و ۲۳۲ ریال نرخ‌گذاری شد.

سیمان خاکستری ۵۲۵ - ۱ فله هر تن دو میلیون و ۲۷۵ هزار و ۸۲۲ ریال، پاکت ۵۰ کیلویی ( هر تن )  دو میلیون و ۶۸۱ هزار و ۴۲۳ ریال قیمت‌گذاری شد.

براساس این ابلاغیه اختلاف قیمت سیمان تیپ ۲ با تیپ ۳۲۵ - ۱ ( با توجه به هزینه های مازاد تولید) به ازای هرتن ۲۵ هزار تومان تعیین شد.

همچنین اختلاف قیمت سیمان تیپ ۵ با تیپ ۲ ( با توجه به هزینه های مازاد تولید) به ازای هر تن پنج هزار تومان قید شد.

علاوه براین قیمت سیمان‌های پوزولانی، پوزولانی ویژه، سرباره‌ای و آمیخته معادل قیمت سیمان تیپ ۲  قیمت سایر انواع سیمان‌های مورد تقاضا مصرف‌کنندگان (سیمان بلین بالا، سیمان چاه نفت، سیمان سوپرسولفات و سایر سیمان‌های خاص و ...) با توجه به هزینه‌های تولید با توافق طرفین است.

قیمت‌های مزبور براساس فروش نقدی و بدون محاسبه ارزش افزوده و تحویل درب کارخانه معین شده است.

براساس ابلاغیه دبیر انجمن یاد شده، اعضا ضمن حذف هرگونه تخفیف( پلکانی، کالایی و ...)، باید از فروش سیمان به شکل تهاتری خودداری کنند و نسبت به ثبت اطلاعات روزانه تحویل داخلی و صادراتی در سامانه اطلاعات سیماب مبادرت ورزند.  

آمارهای وزارت صنعت از قیمت سیمان 

براساس آمار وزارت صنعت، قیمت هرتن سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵- ۱ فله‌ای در بهمن سال گذشته دو میلیون و ۲۴۹ هزار و ۷۰۰ ریال بود و در مقایسه با نرخ دیماه ۹۸ که دو میلیون و ۲۳۷ هزار و ۴۹ ریال بود، رشد ۰.۶ درصدی یافت. اما بهمن ۹۷ نرخ این نوع سیمان یک میلیون ۵۷۷ هزار و ۵۰۸ ریال ثبت شده بود که سال گذشته ۴۲.۶ درصد رشد یافته است.

سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵- ۱ پاکتی در بهمن ماه ۹۸ هر پاکت ۱۴۱ هزار و ۶۹۰ ریال بود و در دی‌ماه همان سال هم هر پاکت ۱۴۱ هزار و ۳۵۷ ریال تعیین قیمت شد و رشد ۰.۲ درصدی داشت، در مقایسه با بهمن ۹۷ که هرپاکت ۱۰۳ هزار و ۹۰ ریال بود، رشد ۳۷.۴ درصدی را ثبت کرد.

ضمن اینکه سیمان خاکستری تیپ ۲ فله‌ای هر تن دو میلیون و ۲۹۱ هزار و ۵۰۸ ریال در بهمن پارسال نرخ داشت و در مقایسه با دی ماه ۹۸ که هر تن دو میلیون و ۲۷۷ هزار و ۵۵۸ ریال بود، رشد ۰.۶ درصدی یافت.

همچنین قیمت این نوع سیمان در بهمن ۹۷ به ازای هر تن یک میلیون ۶۱۳ هزار و ۸۴۴ ریال عرضه شده بود، که پارسال ۴۲ درصد رشد قیمت یافته است.

سیمان خاکستری تیپ ۲ پاکتی در بهمن ماه سال گذشته به ازای هر پاکت ۱۴۳ هزار و ۸۰۰ ریال ارزش داشت و نسبت به دی‌ماه ۹۸ هم که ۱۴۳ هزار و ۴۰۵ ریال بود، ۰.۳ درصد افزایش داشت، اما نسبت به بهمن ۹۷ که ۱۰۵ هزار و ۲۵۹ ریال به ازای هر پاکت تعیین ارزش شده بود، ۳۶.۶ درصد رشد دارد.

 

ارسال نظر

تازه ها