کد خبر 87769

معاون وزیر بهداشت از شگفت زدگی غربی ها نسبت به تولیدات داخلی ایران در حوزه مقابله با کرونا خبر داد.

 به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ایرج حریرچی امروز در هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی (استپ) عنوان کرد: در حال حاضر مرگ و میرهای ناشی از ویروس کرونا در کشور در روزهای اخیر به زیر ۵۰ نفر رسیده و تقریبا می توان گفت ۷۰ درصد مرگ و میرها نسبت به شروع اپیدمی کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد بستری ها در بیمارستان ها نیز کاهش یافته گفت: همچنین تعداد افراد بستری شده در ICU نیز ۵۰ درصد کاهش داشته است.

حریرچی افزود: ایران دومین کشوری بود که بعد از کشور چین تعداد بالایی به ویروس کرونا مبتلا شدند؛ بر اساس آماری که به دست آورده ایم به ازای هر یک میلیون نفر ۱۴۳۳ کیس به کووید ۱۹ مبتلا می شوند. در صورتی که بسیاری از کشورهای همسایه همچون قطر، بحرین، کویت، امارات، عربستان و ترکیه از لحاظ تعداد ابتلا بیشتر از کشور ما هستند به طوری که رنج ابتلای آنها به ازای یک میلیون نفر، ۶ هزار، ۳ هزار و دو هزار نفر است.

وی با بیان اینکه ایران رتبه پنجاهم از نظر ابتلا به مرگ بر اثر ویروس کرونا را دارد، گفت: این تعداد مرگ و میر هم به خاطر این است که شروع این اپیدمی زودتر از کشورهای دیگر در کشور ما بوده است. از این رو تعداد مرگ و میرهای ما بالاتر از برخی از کشورهاست.

حریرچی افزود: میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در کشور ما ۵.۷۷ است و تاکنون ۶ هزار و ۹۳۷ نفر مرگ و میر بر اثر کرونا داشته ایم.

وی با بیان اینکه تعداد کیس هایی که بعد از ابتلا به کرونا به سلامت رسیده اند، در کشور ما بالاست، گفت: ما از این منظر رتبه ۶ را داریم زیرا این اپیدمی در کشور ما زود شروع شده بود.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه در ایران بعد از چین گروه هایی با همکاری دولت و حکومت تشکیل شد، گفت: همچنین ستادی به عنوان ستاد کرونا تشکیل شد تا در خصوص این بیماری تصمیم گیری هایی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه دو سالی می شود که تحریم های ایران نسبت به قبل شدیدتر شده است، گفت: از این رو تمام سرمایه های اجتماعی در کل کشور بسیج شدند تا بتوانیم وسایل مورد نیاز این بحران را تامین کنیم.

حریرچی با بیان اینکه در روزهای اول از نظر وسایل کمبود داشتیم، گفت: اکنون به مرحله ای رسیده ایم که در عرض ۴۰ روز در تولید ماسک و وسایل حفاظتی به خودکفایی برسیم.

وی ادامه داد: اکنون توانسته ایم علاوه بر تامین نیاز داخل از منظر ونتیلاتور، ماسک، تجهیزات پزشکی، وسایل حفاظتی و ... به مرحله صادرات برسیم.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه این محصولات توسط شرکت های دانش بنیان به تولید رسیده اند، گفت: حتی توانسته ایم ذخیره استراتژیک از این محصولات برای پیک های پاییز و زمستان را تکمیل کنیم و مازاد تولید این شرکت ها را صادر کنیم.

به گفته وی، اکنون برخی از این محصولات مجوز صادرات دارند.

وی با اشاره به تست های سرولوژیک گفت: حتی در خصوص این تست ها اجازه صادرات داریم که رئیس جمهورهای کشورهای دیگر از این موضوع تعجب می کنند.

حریرچی تاکید کرد: از همان ابتدا ما پروتکل درمانی را آغاز کردیم و از تولید دارو به صورت بومی استفاده می کنیم.

 

ارسال نظر

تازه ها