کد خبر 87700

ایران با تولید انبوه تجیهزات پزشکی برای مقابله با کرونا جزو لیست کشورهای صادر کننده این تجهیزات قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با توجه به اینکه ایران در فهرست کشورهایی قرار داشت که در فاصله‌ای کوتاه پس از چین تحت تاثیر کرونا قرار گرفت، در روزهای ابتدایی ورود این بیماری، تجهیزات و مواد بهداشتی پیشگیری از ابتلا به این ویروس در بازار کشور کمیاب یا نایاب شد و حتی کادر درمان نیز از نبود تجهیزات شکایت می‌کردند.

در همان روزها فعالان بخش خصوصی اعلام کردند که با حمایت دولت، می‌توان ظرفیت بسیار گسترده کشور در این حوزه را فعال و تمام نیازهای داخلی را برطرف کرد.

به دنبال شکل گیری این بسیج عمومی، در هفته‌های بعد، بازار با ورود میزان قابل توجهی محصولات بهداشتی عملا اشباع شد و شکایت مردم از نبود مواد بهداشتی به پایان رسید.

بعد از تامین قطعی نیاز داخل، سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که ایران می‌تواند در صف صادرکنندگان برخی از این تجهیزات بهداشتی نیز قرار گیرد و البته شرط این اتفاق، تضمین قطعی تامین نیاز داخلی مردم است.

چند هفته پس از اعلام وجود این ظرفیت، حالا سازمان غذا و دارو اعلام کرده که صادرات ماسک N ۹۵، لباس‌های ایزوله، مانیتور، محلول ضدعفونی‌کننده و سایر اقلام بهداشتی ضدکرونا آزاد شده و با هماهنگی وزارت صمت، امکان پذیر خواهد بود.

محمود نجفی عرب – رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران – در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید که شرکت‌های ایرانی در سال‌های گذشته ظرفیت تولیدی خود را بسیار بالا برده‌اند و ایران چه در مقابله با کرونا و چه در کلیت نظام بهداشتی در منطقه کشور شاخص و در جهان، صاحب عملکردی قابل قبول است.

به گفته وی، در صورتی که نیاز داخلی به شکل قطعی، تامین شود، شرکت‌های ایرانی توان صادرات محصولات ضد کرونا را خواهند داشت و در گام نخست قطعا در میان کشورهای منطقه، مشتری فراوانی برای این محصولات وجود دارد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها