کد خبر 71655

تجارت خارجی غیر نفتی ایران و عراق در ۷ ماهه سال جاری نیز بیش از ۶ میلیارد دلار عملیات تبادل کالا با رشد مثبت بین دو کشور صورت پذیرفته است.

 به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ناصر بهزاد، با اشاره به عمده‌ترین محصولات وارداتی کشور عراق از دنیا اظهار داشت: این محصولات شامل ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی، دارو و تجهیزات پزشکی تجهیزات برق رسانی، محصولات صنایع تبدیلی و مواد غذایی، آهن آلات و محصولات فولادی و بهره‌مندی از خدمات فنی مهندسی، دانش فناوری در الگوهای جدید کشاورزی و کالاهای مصرفی است که بخش عمده‌ای از صادرات ایران به عراق در حال حاضر حسب  نیاز این بازار و تقاضای موجود مدیریت می‌گردد و از این جهت ورود کالاهای ساخت ایران مورد اقبال عراقی ها است.

وی افزود:  براساس مهندسی تجاری، چشم انداز ۲۰ میلیارد دلار برای تجارت با عراق و تبادلات دو جانبه به منظور ایجاد ارز آوری، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی برای دوکشور طراحی شده است.

رایزن بازرگانی ایران در عراق بیان داشت: حدود ۳ میلیون نفر عراقی به صورت مستقیم و حدود ۱۵میلیون نفر عراقی به صورت غیرمستقیم در زنجیره حمل، انتقال، بارگیری، توزیع، فروش، تأمین، عرضه و تولید کالای با دانش ایرانی مورد درخواست در عراق مشغول کسب درآمد هستند که  این میزان، ۳۰ درصد جریان فعال تجارت خرده و عمده کشور عراق را شامل می‌شود .

بهزاد تصریح کرد: ایران تنها کشوری است که احیای شهرک صنعتی در عراق را با جدیت دنبال می‌کند چرا که تحقق آن منطبق با سند اقتصاد مقاومتی به منظور برونگرایی فعالیت‌های صادراتی ایران بوده و خواسته عراق نیز در تکمیل اصلاحات اقتصادی برای افزایش تولیدات محلی است.

گفتنی است، تجارت خارجی غیر نفتی ایران و عراق در سال ۱۳۹۷ تجارت ۱۰ میلیارد دلار بوده و در ۷ ماهه سال جاری نیز بیش از ۶ میلیارد دلار عملیات تبادل کالا با رشد مثبت بین دو  کشور صورت پذیرفته است./ خبرانلاین

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها