کد خبر 71582

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعلام کرد در نیمه نخست امسال نیز یک میلیارد و ۳۰ میلیون دلار صادرات از سوی بنگاه های کوچک و متوسط مستقر در شهرک های صنعتی انجام شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از ۳۰ درصد رشد داشت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: از ابتدای امسال تا پانزدهم مهرماه واحدهای کوچک و متوسط (SME) مستقر در شهرک‌های صنعتی یک میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار صادرات داشتند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (یک میلیارد و ۴۰ میلیون دلار) افزایش داشته است.

«اصغر مصاحب»‌ امروز (دوشنبه)  افزود:‌ این میزان صادرات توسط ۹۰۰ واحد مستقر در شهرک های صنعتی انجام شد؛ این در حالی است که به دلیل محدودیت های صادراتی، در مقایسه با مدت مشابه پارسال تعداد شرکت های صادرکننده کاهش یافته، اما میزان صادراتشان افزایش داشته است.

این مقام مسوول یادآور شد:‌ در نیمه نخست امسال نیز یک میلیارد و ۳۰ میلیون دلار صادرات از سوی بنگاه های کوچک و متوسط مستقر در شهرک های صنعتی انجام شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از ۳۰ درصد رشد داشت.

وی خاطرنشان کرد: ‌عراق با ۳۲۰ میلیون دلار، افغانستان ۲۱۶ میلیون دلار و پاکستان ۵۱ میلیون دلار، سه مقصد نخست صادرات این واحدها در مدت یاد شده بودند و پس از آنها امارات متحده عربی و ترکمنستان در مکان های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

مصاحب ادامه داد:‌ مواد غذایی، لوازم خانگی، مواد پلیمری و پلاستیکی، مواد شیمیایی، فرش، چرم و کیف دستی، عمده کالاهای صادراتی را تشکیل می دهند.

وی گفت: در مدت مشابه پارسال سیمان، گچ و سنگ در رتبه دوم بیشترین صادرات بنگاه های کوچک و متوسط (پس از مواد غذایی) قرار داشتند که امسال به دلیل محدودیت های تعرفه ای وضع شده از سوی عراقی ها، به رتبه هشتم نزول کرد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خاطرنشان کرد: تمرکز بر صادرات به کشورهای همسایه از جمله محورهای هفتگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری است که هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار ظرفیت وارداتی دارند.

وی بیان داشت:‌کمک به راه اندازی شرکت های مدیریت صادرات و تشکیل کنسرسیوم های صادراتی (تجمیع واحدهای تولیدکننده و صادراتی برای عرضه کالاهایشان با برند مشترک یا به صورت متحدالشکل)، دو فعالیت عمده ای است که از سوی این سازمان برای توسعه صادرات بنگاه های کوچک و متوسط انجام می شود.

این مسوول خاطرنشان کرد: تا امروز ۷۲ کنسرسیوم صادراتی و ۶۵ شرکت مدیرت صادرات شکل گرفته و فعالیت دارند.

حمایت از دانش بنیان‌ها و استارتاپ‌ها

مصاحب، همچنین از استقرار ۳۱۲ شرکت دانش بنیان در شهرک ها و نواحی صنعتی خبر داد و افزود: این سازمان از طریق مشاوران خود به شناسایی شرکت های مستعد دانش بنیان شدن می پردازند که تاکنون موفق به شناسایی ۴۳۳ واحد شده اند.

وی بیان داشت: ‌در یک سال گذشته ۵۷ رویداد با هدف حمایت از استارتاپ‌ها از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی برگزار شده و در سه حوزه زیرساختی، توسعه فناوری و تجاری سازی و توسعه بازار از آنها حمایت می شود.

به گفته این مسوول، تاکنون ۲۲۸ ایده برتر در رویدادهای یاد شده شناسایی شده است.

بازفعال سازی واحدهای راکد و نیمه فعال

وی از بازفعال سازی بیش از ۶۰۰ واحد راکد و نیمه فعال حاضر در شهرک های صنعتی خبر داد که از طریق ارائه خدمات کلینیکی و مشاوره ای، معرفی سرمایه گذاران جدید به آنها یا در تعامل با بانک ها به انجام رسیده است.

معاون سازمان صنایع کوچک خاطرنشان کرد: این سازمان در هفت ماهه امسال به ۱۲ شرکت کوچک و متوسط کمک کرده تا بتوانند پذیرش فرابورس را اخذ کنند و عرضه سهام داشته باشند.

به گزارش ایرنا، نزدیک به ۸۰ هزار واحد کوچک و متوسط (SME) در کشور وجود دارد که ۴۳ هزار واحد آنها در شهرک‌های صنعتی مجوز فعالیت داشته و ۷۵ درصد آنها فعالند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها