کد خبر 61065

مدیرکل گمرکات استان بوشهر گفت: در اوج تحریم‌ها ۱۰.۶ میلیون تن انواع کالاها از استان بوشهر صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  بهروز قره‌بیگی عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در پنج ماه نخست امسال صادرات کالا از گمرکات استان بوشهر نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد افزایش دارد.

وی تصریح کرد: استان بوشهر با داشتن طولانی‌ترین ساحل در حاشیه خلیج فارس ظرفیت‌های مهمی در عرصه تجارت و مبادلات اقتصادی به کشورهای مختلف دارد که در این راستا گمرکات در سواحل استان مستقر است.

قره‌بیگی خاطرنشان کرد: برای تسریع در امر صادرات و واردات کالا گمرکات ۱۴ گانه استان بوشهر به سامانه جامع گمرکی مجهز شده که نقش مهمی در تسریع ارائه خدمات به فعالان اقتصادی و تجار ایفا می‌کند.

مدیرکل گمرکات استان بوشهر  گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، فعالیت تجارت دریایی در استان بوشهر رونق دارد.

افزایش صادرات

وی بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون صادرات کالای غیر نفتی بدون میعانات گازی از گمرکات استان افزایش ۲۶ درصدی  داشته است.

وی تصریح کرد: محصولات پتروشیمی، مواد معدنی، انواع آبزیان و سبزیجات و صیفی جات محصولاتی صادراتی است که این محصولات به کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند، قطر، برزیل، عراق و پاکستان صادر شده است و ۳ میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار میزان صادرات بوده است.

قره بیگی خاطر نشان کرد: در ۵ ماه امسال با احتساب میعانات گازی ۱۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۴.۷ میلیارد دلار از گمرکات استان بوشهر صادر شده است و همچنین  ۱۸۰ هزار تن انواع کالاها از گمرکات استان بوشهر وارد گمرکات و ترخیص شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد کاهش دارد.

کاهش واردات

این مقام مسئول افزود: ارزش کالاهای وارداتی از گمرکات استان بوشهر در این مدت ۴۳۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۴ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرکات استان بوشهر اظهار داشت: عمده کالاهای وارداتی از گمرکات استان شامل کره حیوانی، چای سیاه، لاستیک خودرو سواری، موز، یراق آلات، تخمه آفتاب گردان و قطعات خودرو بوده که این کالاها از کشورهای چین، نیوزیلند، امارات متحده عربی، هند، فیلیپین، سری‌لانکا، ایتالیا، فرانسه، کره جنوبی و تایوان وارد کشور شده است./ مهر

 

 

ارسال نظر

تازه ها