کد خبر 59022

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: اگر حمایت درستی از تولید شود تضمین میدهم بدون نیاز به مذاکره کشورهای تحریم کننده را شکست خواهیم داد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محمدرضا دیانی در نشست خبری با اشاره به افزایش حجم قاچاق لوازم خانگی به کشور اظهار داشت: ‌در سال ۹۶ حدود ۲۸ درصد نقدینگی کشور به سمت تولید رفت و این رقم در سال ۹۷ به ۲۷ درصد رسید. اینکه چرا نقدینگی کشور به سمت تولید نمی‌رود، به سیاست‌های موجود در جهت‌دهی به نقدینگی مربوط می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت نهایی شدن قوانین دریافت مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: در دانمارک ۴۲ درصد مالیات عایدی بر سرمایه دریافت می‌شود و این رقم در فرانسه ۳۴ درصد، ایرلند ۳۳ درصد و آمریکا ۲۶.۸ درصد است.

دیانی از سران سه قوه خواست تا موضوع مالیات بر عایدی سرمایه را هر چه سریع‌تر تصویب کنند، زیرا تنها راه مبارزه با تحریم، تولید ملی و حمایت از این موضوع است.

این فعال اقتصادی در ادامه با اشاره به میزان سپرده های بانکی در کشورگفت: ۲.۵ درصد سپرده‌گذاران غیردولتی، ۸۵ درصد سپرده‌ها را دراختیار دارند و یک درصد سپرده‌گذاران نیز ۷۴ درصد سپرده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. با سود روزانه پرداختی به این ۲.۵ درصد می‌توان ۴۰۰ کیلومتر بزرگراه ساخت و یا ۱۰ بیمارستان ۱۰۰ تخت خوابی ایجاد کرد، یا اینکه ۴ هزار و ۳۲۷ کلاس درس در کشور احداث کرد.

وی افزود: اکثریت منابع این کشور در دست کسانی است که حتی از پرداخت مالیات هم معاف هستند.

به گفته دیانی در ۱۵ کشور دنیا نقدینگی بر اساس سیاست‌های تشویقی و تنبیهی جهت‌دهی شده‌اند. در ایران نیز در کنار ساماندهی نرخ ارز باید به جهت‌دهی نقدینگی به سمت تولید توجه شود و همانطور که نظام و بانک مرکزی به کنترل نرخ ارز پرداخت، در جهت‌دهی نقدینگی نیز باید جدی‌تر عمل شود.

اهم سخنان رئیس اتحادیه تولید کنندگان لوازم خانگی را در ادامه بخوانید:

* رهبر معظم انقلاب از سال ۹۱ تاکنون ۱۰ مرتبه بر لزوم هدایت نقدینگی کشور به سمت تولید تأکید داشته‌اند، ولی این اتفاق عملی نشده است.

* بحث قاچاق مقداری رها شده و دولت باید پیگیر این مسئله باشد. در حال حاضر کالای قاچاق بیمه می‌شود و توسط شرکت پست نیز توزیع می‌شود.

* در برخی بخش‌ها که واردات ممنوع شده، در واقع این اتفاق به دلیل محدویت منابع ارزی دولت صورت گرفته، وگرنه اگر قرار بود برای حمایت از تولید چنین اتفاقی بیفتد، این نوع تصمیمات گرفته نمی‌شد.

* هم‌اکنون مبارزه با قاچاق مانند سال‌های قبل نیست و میزان قاچاق لوازم خانگی نسبت به گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است که این کالاهای قاچاق هم به صورت سازمان‌یافته و هم به صورت کوله‌بری به کشور وارد می‌شود.

* باید از صنایعی حمایت شود که سریع‌تر به نتیجه می‌رسند، اینکه منابع مالی به ۲۰۰ صنعت پرداخت شود عدالت نیست، بلکه حیف و میل منابع است.

* رقبای تولید باید کنترل شوند و درآمدهای بادآورده بدون مالیات و بدون ریسک نیز مورد کنترل قرار گیرند.

* اگر سیاست‌های دولت و سران قوا در جهت حمایت از تولید باشد، ترامپ بدون مذاکره برای کنترل ایران، تحریم‌ها را برخواهد داشت.

* اگر دولت به جدیت بانک مرکزی سایر اقدامات و حهت دهی نقدینگی را نیز انجام دهد گام مثبتی در راستای حمایت از تولید خواهد داشت

* در حال حاضر طلایی‌ترین فرصت در اختیار صنعت کشور قرار گرفته و یک توفیق ارزشمند اجباری در اثر تحریم‌ها برای صنعت کشور ایجاد شده است، به شرطی که سیاست‌های اقتصادی، دقیق و منسجم اجرایی شوند.

* اگر حمایت از پیشران‌های اقتصادی کشور صورت گیرد، طی یکی دو سال آینده، آمریکا بدون مذاکره به این نتیجه می‌رسد که هر چه سریع‌تر تحریم‌ها را لغو کند، زیرا در واقع آمریکایی‌ها تحلیل دقیق و کارشناسی از توانمندی صنعتی ایران ندارد.

* تحریم‌ها باعث شد به تولید برخی قطعات در داخل پی ببریم.

* در صنعت لوازم خانگی هیچ مشکل تحریمی و پولی وجود ندارد و ‌هیچ محدودیتی برای تولیدکنندگان از محل تحریم‌ها ایجاد نشده و بهترین کالاها را با بهترین کیفیت می‌توانیم تولید کنیم، زیرا در تکنولوژی لوازم خانگی هیچ  مانعی نداریم.

* تحریم‌ها باعث شده تا توجه بیشتری به مواد اولیه و قطعات داخلی داشته باشیم، گفت: تولیدکنندگان کره‌ای به ما کندانسور را نمی‌فروشند به همین دلیل بررسی کردیم و متوجه شدیم که در یکی از شهرهای نزدیکمان سرمایه‌گذاری برای این قطعه صورت گرفته و قرار شد این قطعه را برای ما هم تولید کنند.

* اگر در شرایط فعلی حمایت درستی از تولید شود تضمین میدهم بدون نیاز به مذاکره کشورهای تحریم کننده را شکست خواهیم داد.

* امریکا تحلیل درستی از ظرفیت تولید و صنعت ما ندارد وگرنه ما را تحریم نمی‌کرد.

* هفته پیش در جلسه‌ای در رابطه با مبارزه با تحریم‌ها بحث‌هایی برای صدور مجوز واردات قطعات اس‌کی‌دی لوازم خانگی مطرح شده که منتظر امضای مسئولان رده بالا است.اگر این مصوبه صادر شود، داخلی‌سازی قطعات لوازم خانگی در کشور با مشکل روبه‌رو می‌شود و این موضوع مغایر با افزایش عمق ساخت داخل است. در صورت صدور این مصوبه، پروژه‌های تعریف شده برای داخلی‌سازی قطعات با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

* در صورت تأمین سرمایه در گردش کارخانه‌های لوازم خانگی، امکان کاهش قیمت لوازم خانگی تا ۲۰ درصد وجود دارد و اگر کارخانه‌ها به تولید انبوه برسند نیز قیمت محصولات داخلی ۳۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت محصولات وارداتی خواهد بود.

وی نیاز صنعت خانگی به نقدینگی را حدود ۴ هزار میلیارد تومان  

* دولت باید موضوع اختصاص کارت اعتباری بابت خرید لوازم خانگی را دوباره پیگیری کند.

* در صورت تزریق ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به صنعت لوازم خانگی، طی دو ماه امکان تأمین نیاز بازار فراهم می‌شود./خبرآنلاین

ارسال نظر

تازه ها