کد خبر 55763

رئیس سازمان جهاد کشاورزی از صادرات زعفران و زرشک به کشورهای دیگر و تامین ارز خارجی در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، غلامرضا قوسی با اشاره به محصولات استراتژیک استان مانند زرشک، زعفران و عناب بیان کرد: طی سال ۹۶، نزدیک به ۱۹ هزار و ۱۰۰ تن از ۱۵ هزار ۵۶۱ هکتار سطح زیر کشت، زرشک برداشت شده است.

وی سطح زیرکشت زعفران استان را ۱۵ هزار و ۷۸۲ هکتار عنوان و اظهار کرد: از این میزان سطح زیر کشت قریب به ۵۴ تن زعفران خشک برداشت شده است.

رئیس سازمان   جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: 3218 هکتار از اراضی استان زیر کشت عناب است که از این سطح نزدیک به 5438 تن محصول برداشت شده است.

قوسی با اشاره به صادرات این محصولات، بیان کرد: تمام صادرات این محصولات از خراسان جنوبی خارج نمی‌شود و از خراسان رضوی صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه طی سال ۹۵ از خراسان جنوبی صادرات زرشک نداشته‌ایم، افزود: طی این مدت پنج کیلوگرم صادرات زعفران با ارزآوری 8000 دلار داشته‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی   با بیان اینکه طی این مدت ۲۰ تن صادرات عناب با ارزآوری ۱۶۰ هزار دلار داشته‌ایم، اظهار کرد: این در حالی است که طی سال ۹۶ صادرات عناب از خراسان جنوبی ثبت نشده چراکه از خراسان رضوی یا از شمال کشور صادر شده است.

قوسی با بیان اینکه در سال ۹۶ صادرات زرشک نیز نزدیک به چهار تن با ارزآوری 4116 دلار بوده است، گفت: همچنین صادرات زعفران ۱۲ کیلوگرم با ارزآوری ۱۷ هزار و ۱۳۰ دلار بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به راهکارهای موجود برای صادرات محصولات از استان، بیان کرد: زیرساخت‌های صادرات در استان باید افزایش یافته و بحث‌های گمرک، قرنطینه و صدور مجوز بهداشتی برای صادرات مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

قوسی یادآور شد: صادرات این محصولات استراتژیک خراسان جنوبی بسیار بیشتر بوده اما مرز استان تنها این اعداد را نشان می‌دهد./ایسنا

 

 

ارسال نظر

تازه ها