کد خبر 51381

در یکسال گذشته وزارت صمت و دولت برای کنترل قیمت در بازار لیست هایی تحت عنوان ممنوعیت صادراتی کالا منتشر کرد که در این گزارش این لیست ها در طول یکسال گذشته آورده شد ه است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در یکسال گذشته با گران شدن کالاها و بالا رفتن قیمت ارز در کشور، واردات و صادرات بسیاری از کالا ها در طول یکسال گذشته ممنوع شد.بسیاری از صادر کنندگان به دلیل دریافت ارز، ترجیح شان بر این بود که بیشتر کالای خود را به کشورهای دیگر صادر کنند و این موضوع باعث کاهش عرضه آن کالا در بازار می شد و همین موضوع باعث گران تر شدن کالای مورد نظر شده بود، مانند پیاز و سیب زمینی که در ابتدای سال 98 قیمت آن به کیلویی 15هزار تومان هم رسید و  دولت برای جلوگیری و کنترل قیکن این محصول کشاورزی، از صادرات آن جلوگیری کرد.

اما حال ببینیم که در یکسال گذشته کدام کالاها و به چه مدت صادرات یا واردات ممنوعه داشته اند.

اولین ابلاغیه ممنوعیت صادراتی مربوط به سال گذشته تیرماه می شود که وزارت صمت یک لیست 1339 کالایی که واردات آن ممنوع بود را منتشر کرد در کنار این موضوع یک لیست 18 تایی از کالاهایی که صادرات آن ممنوع بود نیز منتشر کرد.

در یکسال گذشته کالاهایی که با ممنوعیت صادرات مواجه شدند عبارتند از: « گوشت، مرغ، سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، سیب و پرتقال و کاغذ» است.

مهم ترین دلیل این لیست های ممنوعیت صادراتی برای تنظیم قیمت در بازار است. اما بعد از اعمال این ابلاغیه ها با کاهش قیمت کالا در بازار این ممنوعیت برداشته شده و دوباره صادرات انجام می شود.

لیست کالاهایی که در سال 97 صادراتشان ممنوع شد :

 

لیست ممنوعیت کالا

تاریخ

ذرت، گندم، آرد، جو، جو دوسر، دانه‌های روغنی، روغن خام، روغن پالم، یونجه، کاه و کلش، پودر ماهی و گوشت، انواع سبوس، کنجاله سویا، سایر کنجاله‌ها، تفاله‌ها، خوراک آبزیان، افزودنی خوراک آبزیان و چاودارو سورگوم

15/04/97

کاغذ، شیرخشک،انواع تیشو، چای فله ای، کره بسته بندی و پاستوریزه، لاستیک

20/06/97

دفترچه مشق و حسابداری، شکر خام و فراوری شده، انواع پودر شیر و پنیر، کازئین، لاستیک ، مرغ زنده و کشتار

25/06/97

سیب درختی و پرتقال،گوشت منجمد و گرم، کاغذ، گوجه فرنگی

15/12/97

گوجه فرنگی آزاد اعلام شد اما پیاز و سیب زمینی ممنوع شد

15/01/98

 

با توجه به لیست های اعلام شده، بعد از اعلام ممنوعیت صادرات، کشاورزان و تولیدی ها مجبور به عرضه کالا در بازار داخلی شدند و همین موضع باعث کنترل قیمت کالا در بازارها شد.

 

ارسال نظر

تازه ها