کد خبر 50324

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان:

معاون وزیر صنعت و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، با اعلام خبر ادامه تخصیص ارز 4200 تومانی برای 21 قلم کالای اساسی تا پایان سال 98، اظهار کرد: امسال برنامه دولت بر محور ساماندهی و دسترسی 100 درصد جامعه هدف به این کالاهاست.

عباس تابش در گفت و گو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: دولت بر این موضوع که چگونه می تواند کالاهای اساسی یارانه ای را تا 100 درصد به جامعه هدف و مصرف کننده واقعی برساند، تمرکز کرده است. 

وی گفت: بجز 4 قلم کالا شامل کره، گوشت، چای و حبوب که از لیست ارز 4200 تومانی دولت حذف و بر اساس ارز نیمایی قیمت گذاری می شوند، 21 کالای دیگر، تا پایان امسال مشمول ارز یارانه ای خواهند شد.

به گفته تابش، بر اساس آمار بانک مرکزی تاکنون 50 تا 60 افراد در جامعه هدف این طرح، کالاهای یارانه ای را دریافت کرده اند و تنها 40 از آن بهره مند نشدند که دولت قصد دارد با مدیریت شبکه مناسب توزیع، به این هدف دست یابد.

معاون وزیر صنعت اظهار کرد: از اوخر پارسال جامعه هدف را مشخص و تعاونی های امکان، اتکا، اسکاد، فرهنگیان، کمیته امداد و بهزیستی را شناسایی کردیم که با راه اندازی سامانه در شبکه توزیع قرار می گیرند. به این ترتیب و با تعریف شبکه جامعه هدف، کالاها به طور دقیق به آنها می رسد و مردم از این بابت خیال شان آسوده باشد.

 

قیمت گذاری کالاهای یارانه ای، ربطی به کاهش ارزش سهام شان ندارد

 

رییس سازمان حمایت در پاسخ به این پرسش که چه برنامه ای برای حمایت از شرکت های بورسی که کالاهای شان به دلیل نرخ گذاری دولت، با کاهش ارزش سهام مواجه می شوند دارید، تصریح کرد: اینکه قیمت گذاری این کالاها باعث کاهش ارزش سهام شرکت ها در بورس می شود را قبول ندارم.

معاون روزیر صنعت، معیار ارزش کالاهایی که شامل ارز یارانه ای می شود را همان 4200 دانست و گفت: تطبیق شرکت هایی که ارز دولتی می گیرند با شرکت هایی که ارز نیمایی دریافت می کنند، نادرست است و نباید اینگونه تحلیل کرد.

رییس سازمان حمایت، کاهش ارزش سهام برخی از این شرکت ها را با نرخ گذاری محصولات شان از سوی دولت، بی ربط اعلام و اظهار کرد: نداشتن برنامه ریزی مالی دقیق از سوی این شرکت ها در بورس، دلیل اصلی ناکارآمدی شان است. نباید انتظار داشت که دولت در قبال ارزی که به آنها می دهد، در قیمت تمام شده مداخله نکند.

وی ادامه داد: سازمان حمایت قیمت هایش را بر اساس فرمول هیات تعیین و تثبیت قیمت و مولفه های مربوط نرخ گذاری و اعلام می کند. در این روند، طبیعی است قیمت کالاهایی که بر اساس ارز 4200 تومان محاسبه می شود بر همین پایه نیز نرخ گذاری و از حقوق مصرف کننده هم دفاع شود.

تابش گفت: وقتی منبع ارز، 4200 تومان تعیین و از خزانه پرداخت می شود، به این معنی است که هزینه ها از بیت المال است که به همه مردم تعلق دارد. در غیر ان صورت، رانت ایجاد می شود.

 

ارسال نظر

تازه ها