کد خبر 48212

رییس مرکز سرمایه گذاری اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد از ماه نوامبر بانک کانلون چین روابط تجاری خود با ایران را محدود به مبادلات بشردوستانه کرده است و این روابط تا زمان تصمیم گیری جدید این بانک ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فریال مستوفی رییس مرکز سرمایه گذاری اتاق بازرگانی تهران درباره برخی اخبار منتشر شده در خصوص توقف همکاری های بانکی کنلون بانک چین با ایران گفت: شنیدن این خبر تعجب آور بود زیرا که بانک کونلون از پنجم نوامبر روابط خود با ایران را تنها محدود به کالاهای بشردوستانه مانند دارو، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی کرده است.

وی ادامه داد: روز دوشنبه براساس اطلاعاتی که از مسئولان بانک کنلون چین گرفتم، قرار نیست که این روابط متوقف شود و همچنان برای کالاهای بشردوستانه ادامه خواهد داشت.

رییس مرکز سرمایه گذاری اتاق بازرگانی تهران گفت: براساس اطلاعاتی که از مسئولان بانک کنلون گرفتم، هیات مدیره این بانک بعد از تصمیم اخیر آمریکا در لغو معافیت خرید نفت از ایران جلسه ای را برگزار خواهد کرد تا درباره آینده همکاری های خود با ایران تصمیم گیری کند.

مستوفی تصریح کرد: دلیل این موضوع نیز آن است که بعد از لغو معافیت از تحریم های خرید نفت ایران از سوی آمریکا، به طور عملی ایران دیگر پولی در حساب خود نزد بانک کنلون نخواهد داشت تا با استفاده از آن معاملاتش را انجام دهد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی افزود: من نظر شخصی خود را به مسئولان بانک کنلون گفتم؛ همچنان باید این امکان وجود داشته باشد که بانک های ایرانی که مشمول تحریم نیستند بتوانند برای بانک کنلون ال سی باز کرده یا حواله پولی بفرستند و ما به ازای آن خرید کالاهای بشردوستانه انجام شود.

وی خاطرنشان کرد که همچنان باید منتظر موضع رسمی چینی ها در خصوص لغو معافیت از تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریکا باشیم. مستوفی همچنین تاکید کرد که دستکم در شرایط فعلی به صفر رساندن صادرات نفت ایران امکان پذیر نیست، ولی در عین حال کاهش صادرات نفت ایران به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز نیز درآمدهای کشور را به شدت کاهش خواهد داد.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اظهار داشت: با توجه به خسارات فراوان سیل در کشور و همچنین بودجه ای که دولت برای بخش عمرانی در نظر گرفته، به سختی بتوان مواد اولیه مورد نیاز برای صنایع را تامین یا فناوری وارد کرد.

منبع: ایبنا 

ارسال نظر

تازه ها