کد خبر 37062

به دنبال راه حل برای تنظیم بازار فولاد

مدتی است که بازار فولاد در کشورمان به دلایل وضعیت اقتصادی پیش آمده شرایط خوبی را تجربه نمی کند و در رکود فرو رفته است. برای برون رفت از این وضعیت تصمیماتی اتخاذ شده است اما این تصمیمات تا چه حد می تواند به بهبود شرایط بازار فولاد کمک نماید؟

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، چند روزی است که دلار در کانال 11 هزار تومان معامله می شود، اگر شیب صعودی قیمت ارز هم چنان ادامه یابد تغییرات قیمتی در بازار فولاد را شاهد خواهیم بود. 

بازارهای جهانی طی هفته گذشته در مجموع روند مثبت را به نمایش گذاشتند اما تاثیرات بازارجهانی بر بازار داخل هنوز قابل لمس نبوده است. 

روند صادرات ماهانه شمش فولاد و محصولات پایین دست مرتبط با آن نشان از کاهش منفی 47 درصدی نسبت به ماه های ابتدایی امسال و تثبیت تناژ صادرات در محدوده 670 الی 700 هزار تن در ماه دارد. 

در واقع فولادسازان ایران به طور میانگین ماهانه 400 هزار تن از فولادی که می بایست صادر کنند را صادر نکرده اند؛ این به معنای از دست رفتن 2.1 میلیارد دلار فروش و صادرات است.

عامل اصلی افت صادرات، تثبیت ارز 4200 تومانی و ورود دولت برای کنترل قیمت‌ها از طریق دستورالعمل تنظیم بازار و محدودیت صادرات بود. در ادامه ممنوع شدن صادرات فولاد ایران به بازارهای افغانستان و عراق به ریال و مصادف شدن آن با تحریم های آمریکا صادرات اوایل پاییز را با افت قابل توجه رو به رو کرد تا جایی که در مهرماه به 517 هزار تن رسید. 

با توجه به موضوعات عنوان شده صادرات در 4 ماه اخیر روند با ثباتی به خود گرفته است اما به دلیل اعمال تخفیف های زیاد و سنگین به مشتریان، در آمدزایی در مسیر نزولی قرار دارد. 

از طرفی وضعیت صادرات سنگ‌آهن(ماده اولیه فولاد) مسیر پر فراز و نشیبی را طی می کند و علی رغم آن که در مهرماه با رقم 81 میلیون دلار به بیشترین میزان خود در دوسال اخیر رسید پس از آن در روند نزولی را طی نمود. 

افزایش هزینه ها و محدودیت های حمل و نقل دریا در کنار تحریم های آمریکا زمینه های افت بیشتر در صادرات فولاد و سنگ آهن را به وجود آورد. 

شایعاتی مبنی بر کمبود در بازار قراضه نیز به گوش می رسد که هنوز به طور رسمی تایید نشده است. 

بورس کالا در مدت اخیر تقاضای سنگین برای انواع ورق را به نمایش می گذاشت اما در مقابل برای این تقاضا عرضه های محدود به چشم می خورد که پاسخگوی نیاز خریداران نبود. با دستورالعمل جدیدی که برای بازار تنظیم بازار فولاد منتشر شده است می توان منتظر بهبود شرایط در این بازار باشیم اما تاثیرگذارترین تصمیم برای بهتر شدن حال این بازار پیدا کردن راهی برای افزایش صادرات است در غیر این‌صورت با توجه به کاهش نیاز داخلی رکودهای شدیدتری برای این صنعت پیش بینی می شود. 

 

ارسال نظر

تازه ها