کد خبر 33829

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: مسئولان دولتی ایران تمایلی به حضور در کشور عراق ندارند و در مواقعی که می‌آیند در مدت کوتاهی جلسات را ترک کرده و بعد از زیارت نجف و کربلا به سرعت به کشور بر می‌گردند اما برای سفر به کشورهای اروپایی تمایل زیادی دارند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، سید حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در دیدار مشترک هیات تجاری ایران و عراق اظهار کرد: از شرکت‌های عراقی دعوت شده است تا در این کشور به صورت پیمانکاری و در بخش‌های نفت و گاز در این کشور همکاری داشته باشیم.

وی افزود: بر این اساس در مناقصاتی که ما شرکت می‌کنیم پشت بیرق و نام شرکت‌های عراقی قرار می‌گیریم و از این طریق فرصت حضور در پروژه‌های نفت و گاز و خدمات فنی و مهندسی را می‌یابیم.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه عراق 20 تا 30 درصد پروژه‌های پیمانکاری خود را در مناقصات به شرکت‌های عراقی اعطا می‌کند گفت: این شرکت‌ها توانایی و ظرفیت لازم برای اجرای این پروژه‌ها ندارند که ما می‌توانیم از طریق همکاری مشترک با آنها به پروژه‌های عراق وارد شویم.

حسینی گفت: بیشتر پروژه‌های نفت و گاز در پیمانکاری عراق در حال حاضر دست کشورهای اروپایی و چین است و شرکت‌های ایرانی با وجود اینکه در مناقصات شرکت کرده‌اند و برنده شده‌اند اما امکان فعالیت در این کشور را نیافته‌اند. بازار عراق به دلیل مشکلات سپرده‌گذاری ارزی در ایران و همچنین به صورت مقطعی به دلیل اربعین مشکلاتی داشت اما روند مثبت صادرات ما به این کشور ادامه دارد و ما روزانه حدود 45 میلیون دلار و در مواقعی تا 70 میلیون دلار به این کشور صادرات داریم.

وی خطاب به صادرکنندگان به عراق گفت: برای اینکه بتوانیم بازار مناسبی در این کشور داشته باشید نباید منتظر شوید که عراقی‌ها بیایند و از شما خرید انجام دهند بلکه باید در این کشور در بخش تولید مشارکت داشته باشیم یا تولید انجام دهیم یا حداقل بخشی از خط تولیدتان را به این کشور ببرید تا بتوانیم به صورت بلندمدت در این کشور حضور یابید.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار کرد: در بخش صادرات محصولات کشاورزی باید تفاهمنامه‌هایی در زمینه قرنطینه گیاهی بین دو کشور به امضا برسد و مسئولان عراقی خواهان تحقق این امر هستند اما بر اساس مذاکراتی که با مسئولان دولتی ایران انجام داده‌ایم اینطور می‌گویند که ما از مقامات عراقی برای حضور در ایران دعوت کردیم و آنها نیامدند اما باید توجه داشت که ما صادرکننده محصول به آنها هستیم و لازم است که پیش‌قدم شویم.

حسینی افزود: مسئولان دولتی ایران تمایلی به حضور در کشور عراق ندارند و در مواقعی که می‌آیند در مدت کوتاهی جلسات را ترک کرده و بعد از زیارت نجف و کربلا به سرعت به کشور بر می‌گردند اما برای سفر به کشورهای اروپایی تمایل زیادی دارند.

 

ارسال نظر

تازه ها