کد خبر 30325

رئیس اتحادیه بنکداران پارچه

رئیس اتحادیه بنکداران پارچه ضمن تکذیب کمبود مواد اولیه پارچه در بازار، مشکل اصلی این صنعت را افزایش نرخ ارز و افزایش ناگهانی نرخ پنبه در جهان عنوان کرد که این موضوع یک تورم 50 تا 100 درصدی را در بخش پارچه به وجود آورده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، امیر قدیمی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار با اقتصاد گفت: حدود 60 درصد از  مواد اولیه پارچه‌ها وارداتی است. به عبارتی بخش عمده‌ای از پنبه مورد نیاز کشور وارد می‌شود به همین دلیل التهابات ارزی به صورت مستقیم بر این بازار سایه انداخته است.

وی با اشاره به اینکه بین 50 تا 100 درصد در صنعت نساجی تورم ایجاد شده است، اظهار داشت: الیاف وارداتی مانند ویسکوز هم وارد می‌شود در نتیجه بخش عمده‌ای از صنعت ریسندگی وابسته به واردات بوده و بالا رفتن نرخ ارز به صورت مستقیم بر این بازار تاثیر گذاشته و تورم ایجاد کرده است. به عبارت دیگر افزایش قیمت در بخش پارچه بین 50 تا 100 درصد صورت گرفته است.

رئیس اتحادیه بنکداران پارچه با بیان اینکه پارچه‌ها با ارز آزاد وارد می‌شوند، عنوان کرد: در حالی که در بسیاری از صنایع بحث کمبود مواد اولیه مطرح شده است اما باید گفت که کمبود مواد اولیه و یا خود پارچه در بازار وجود ندارد بلکه افزایش قیمت صد درصدی محصولات است که تولیدکنندگان پوشاک را با مشکل مواجه کرده است. در حال حاضر پارچه، نخ، پنبه و سایر محصولات مرتبط به اندازه کافی در بازار موجود است اما با افزایش قیمت بسیار زیادی رو به رو شده است.

وی افزود: این افزایش قیمت‌ها یک رکود عمیق در بازار را به وجود آورده است. از یک سو تولیدکنندگان توان تحمل یک تورم صد درصدی را ندارند از سوی دیگر مردم هم نمی‌توانند محصول را با قیمت بالا خریداری کنند. همچنین یک رکود عمیق در بخش پارچه آن هم در قسمت خرده‌فروشی‌ها به وجود آمده است از آنجایی که پارچه یک کالای استراتژیک برای خانوار نیست در نتیجه در سبد کالایی حذف می‌شود و به همین دلیل بازار پارچه‌فروشان در یک رکود عمیق فرو رفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تامین برخی محصولات با دشواری روبه‌رو شده است، بعضی کارخانه‌ها فقط پارچه به مشتریان می‌فروشند و از فروش نخ به مشتریان امنتاع می‌ورزند که این موضوع مشکلاتی برای تولیدکنندگان به وجود آورده است. البته باید گفت که کارخانه‌ها هم مشکلات خاص خود را دارند و در این میان همزمان به افزایش قیمت ارز در کشور قیمت جهانی پنبه هم بالا رفته است و کارخانه‌ها نمی‌توانند ریسک کرده و  نخ که یکی از مهمترین مواد آنها است را به راحتی به فروش برسانند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که کارخانه‌ها دارند این است که زمان ترخیص کالا در گمرک افزایش یافته است حدود سه تا چهار طول می‌کشد تا کالا از گمرک ترخیص شود در نتیجه سرمایه‌گذاران تمایل کمتری برای ترخیص کالاهای این چنینی دارند. همین موضوع باعث می‌شود سرمایه کمتری به بخش واردات مواد اولیه پارچه رفته و این ترس کمبود مواد اولیه را برای کارخانه‌ها به وجود آورد. 

 

ارسال نظر

تازه ها