کد خبر 25025

به دنبال انتشار خبر جلوگیری از ورود کالاهای ایرانی به کشور افغانستان، اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان نسبت به ابعاد این خبر هیچ اطلاعی نداشت!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری با اقتصاد، صبح امروز دولت افغانستان در راستای تحریم‌های آمریکا، طی بخشنامه‌ای، ورود برخی از کالاهای صنعتی همچون فولاد، سیمان، آهن‌آلات، میلگرد و کاشی و سرامیک از مبدا ایران را ممنوع اعلام کرد.

ایلنا به نقل از گمرک افغانستان ادامه داد:"طبق هدایت مورخ ۱۴ سرطان ۱۳۹۷ مقام عالی ریاست جمهوری افغانستان و پیشنهاد ریاست محترم عمومی گمرکات و احکام شماره (۵۴۹۰) مورخ ۱۱/۶/۱۳۹۷ مقام محترم وزارت مالیه واردات چهارنوع اجناس از قبیل مواد نفتی، سمنت سیاه، آهن آلات(سیخ گول و آهن لارند) و محصولا گلی‌ (سرامیک و کاشی) سر از تاریخ ۲۵ سنبله الی اخیر سال مالی ۱۳۹۷ مسدود گردیده است.

این بخشنامه به تمامی تجاران، کمیشنکاران و توریدکنندگان اموال وارداتی افغانستانی اطلاع داده ومی آورد که موضوع به  شما ابلاغ شد فعالیت‌های خویش را طبق هدایت فوق عیار نموده و در صورت سهلنگاری حق شکایت نخواهند داشت."

افغانستان

بعد از انتشار این خبر منابع خبری در تهران سکوت کرده تا اینکه خبرگزاری فارس در گفت و گو با مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران اعلام کرد که هنوز مستندات توقف صادرات کالای ما به افغانستان مشخص نیست و تنها از ورود کالاهای ایرانی خودداری شده است.

اما ساعاتی بعد با پیگیری همین خبرگزاری در گفت و گو با  ناصر مهری، سخنگوی والی فراه گزارش داد :« این اقدام به دستور رئیس جمهور افغانستان انجام شده و علت اصلی این دستور وجود فساد گسترده در گمرک فراه، فرار مالیاتی از سوی واردکنندگان، قاچاق و فعالیت مافیا و ورود غیر قانونی کالا بوده است.»

ممنوعیت ورود برخی از اقلام راهبردی به این کشور در حالی طی امروز اعلام شده است که عباس عراقچی طی هفته گذشته در راس هیئتی به کابل پایتخت افغانستان سفر کرده و با‌ اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در محل ارگ ریاست جمهوری این کشور دیدار کرد و طرفین بر گسترش همه‌جانبه روابط به ویژه در حوزه‌های تجارت، حمل‌ونقل و ترانزیت، مالی و بانکی بحث و تبادل نظر کردند.

اما به محض انتشار این خبر، خبرنگار پایگاه خبری"با اقتصاد"طی تماسی با دبیر اتاق بازرگانی ایران و افغانستان «مظفرعلیخانی»، خواهان تشریح ابعاد موضوع شد که وی ضمن «بی اطلاعی از اصل خبر و منبع آن»، بیان جزییات را موکول به دریافت جزییات آن از منابع مخلتف کرد. مجددا بعد از ظهر امروز خبرنگار «با اقتصاد» با دفتر اتاق مشترک ایران و افغانستان تماس گرفت که دوباره بی نتیجه ماند، در نهایت بار دیگر با پیگیری خبرنگار ما برای بارسوم و چهارم عنوان شد که با خبرنگار ایرنا مصاحبه شده و نظرات این اتاق را از روی خروجی «ایرنا» مخابره کنید.

 که تا لحظه انتشار این گزارش، خبری از سوی ایرنا به نقل از منابع مطلع در اتاق مشترک ایران و افعانستان مخابره نشده است.

ارسال نظر

تازه ها