کد خبر 24879

وزیر صمت در سفر به گیلان عنوان کرد

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلاتی که مالیات بر ارزش افزوده برای برخی صنایع ایجاد کرده است، پیشنهاد حذف آن برای مدت محدودی را ارئه کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، محمد شریعتمداری در سفر به استان گیلان در نشست با نمایندگان مجلس این استان با بیان اینکه در سال ۹۶ حدود ۶هزار واحد صنعتی به بهره‌برداری رسید، اظهار کرد: ۵۲هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در کشور در حال تاسیس است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ۱۷۰۰واحد صنعتی در گیلان در حال ساخت است و بخش قابل توجهی نیز واحد‌های نیم کاره وجود دارد.

وی گفت: با همه شعار‌هایی که در حمایت از تولید دادیم و گام‌های که برداشتیم موفق نبودیم تا کار‌های تولیدی از فعالیت‌های های سوداگرانه پیشی بگیرد.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: باید با تصویب قوانین مناسب در مجلس و دولت تلاش کنیم تا حرکت به سمت تولید بیشتر شود.

وزیر صنعت تصریح کرد: با تمام این تفاسیر تقاضا برای تاسیس واحد صنعتی در کشور رشد داشته است.

وی با بیان اینکه یکی از ترفند‌های دشمن ایجاد یاس میان مردم است، تاکید کرد: ۱۲۰میلیون تن ظرفیت جدید فولاد در کشور با پیشرفت ۷۰درصدی داریم به همین دلیل دشمن این صنعت را تحریم می کند.

شریعتمداری با اشاره به صادرات یک میلیارد دلاری مس در سال گذشته، گفت: حجم عظیمی از اشتغال در صنایع فولادی کشور وجود دارد به همین علت دشمن برای مایوس کردن مردم صادرات و واردات مواد اولیه آن را تحریم کرده است.

وزیر صنعت با اشاره به الزام شرکت های وارد کننده به پرداخت مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: اگر این مابه التفاوت پرداخت نشود رانت خواری ایجاد می شود و کالاهایی که با ارز 4200 تومانی وارد شدند با قیمت بالاتر فروخته می شود.

وزیر صنعت با اشاره به مشکلاتی که مالیات ارزش افزوده برای صنایع ایجاد کرده است، تصریح کرد:می توان برخی از رسته‌های صنعتی را برای مدت محدودی از این مالیات معاف کرد و این طرح را به شورای هماهنگی سران قوا خواهم برد.

وی با بیان اینکه با نرخ تسهیلات ۱۸درصدی تولید سودآور نخواهد بود اظهار کرد: ۳۲هزار میلیارد تومان  منابع در بودجه قرار داده شده است که امیدواریم با نرخ‌های پایین‌تر و از طریق بانک‌ها به بخش صنعت پرداخت شود.

شریعتمداری با تاکید بر روی اینکه ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور برگردد گفت: صادرات انجام می‌شود تا ارز برگردد نه اینکه از این راه سرمایه کشور خارج شود.

وزیر صنعت ادامه داد: ارز پتروشیمی و فولادی‌ها باید در سامانه نیما و ۲۰درصد صادرات غیرنفتی در بازار ثانویه عرضه شود.

وی با اشاره به اختصاص بودجه ۱۳۰۰میلیارد تومانی برای موارد خاص در بودجه گفت: امیدواریم این بودجه در اختیار اتاق بازرگانی قرار گیرد تا بتواند مراکز دائمی فروش کالای ایرانی را در کشور‌های آسیای میانه و قفقاز راه اندازی کند.

 

منبع:میزان 

ارسال نظر

تازه ها