کد خبر 22066

معاون وزیر جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی نامه ای به سازمان توسعه تجارت و گمرک ایران ارسال کرد و از روسای این سازمان درخواست کرد کالاهای گروه یک را ترخیص کنند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، وزارت جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به روسای سازمان توسعه تجارت و گمرک ایران، درخواست کرد برای جلوگیری از رسوب کالاهای فسادپذیر مورد اولویت این وزارتخانه اعم از سموم و داروهای دامی، که ارز آنها قبلاً پرداخت شده و صرفاً به دلیل اتمام مهلت ثبت سفارش ترخیص نشده‌اند، ثبت سفارش برای مدت دو ماه تمدید شود.

علی‌اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت و فرود عسگری، رئیس‌کل گمرک ایران، همکاری برای ترخیص کالاهای گروه یک اولویت حوزه این وزارتخانه که به دلیل انقضای ثبت سفارش در گمرک مانده‌اند را خواستار شد.

در نامه مهرفرد آمده است: برای جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات کشور و حل مشکلات کالاهای رسوب یافته به دلیل انقضای تاریخ ثبت سفارش از قبیل سموم و داروهای دامی، خواهشمند است در فرمایید در مورد کالاهای گروه یک اولویت این وزارت که ارز آنها قبلاً پرداخت شده و کالا در گمرکات کشور موجود است و صرفاً به دلیل اتمام مهلت ثبت سفارش ترخیص نشده‌اند، ثبت سفارش برای مدت دو ماه تمدید شود.

بنابراین گزارش، هر ثبت سفارشی که برای واردات انجام می‌شود تا سه ماه اعتبار دارد و واردکننده می‌تواند برای ترخیص کالا از گمرک اقدام کند اما در جریان مسائل اخیر ارزی، برخی از کالاها به دلایل مختلف در محوطه گمرک باقی ماندند و مهلت ثبت سفارش آنها برای واردات به پایان رسیده است.

وزارت جهاد کشاورزی در نامه خود از سازمان‌های متولی امر واردات درخواست کرده است این کالاها که هم فسادپذیر هستند و هم ارز آنها قبلاً تخصیص داده شده، با اضافه کردن دو ماه به اعتبار ثبت سفارش از گمرک ترخیص شوند.

بنابراین گزارش تاخیر در واردات کالاهای گروه یک بخش کشاورزی نقش مهمی در فرآیند تولیدات  این بخش دارد و عدم ورود به موقع این محصولات می تواند به تولید کنندگان خسارت جدی وارد کند که صدمات آن در مرحله بعد به مصرف کننده نهایی یعنی مردم نیز وارد می‌شود.

منبع : خبرگزاری تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها