کد خبر 20772

عضو شورای پول و اعتبار

عضو شورای پول و اعتبار خبر عرضه قطعی ارز پتروشیمی ها و کالاهای صادراتی را در بازار ثانویه تکذیب کرد و در خصوص جزئیات این موضوع توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، الیاس حضرتی ، با تکذیب قطعی شدن خبر عرضه ارز پتروشیمیها و کالاهای صادراتی در بازار ثانویه گفت: هنوز این طرح نهایی نشده و در حال بررسی میباشد.

عضو شورای پول و اعتبار گفت: یک نظر براین است که فقط کالاهای اساسی در گروه یک کالایی، از ارز حاصل از صادرات نفت تغذیه شود و بقیه نیازمندیهای وارداتی از قبیل کالاهای وارداتی کارخانجات در گروه 2 قرار گرفته و با نرخ تعاملی(توافقی ) تامین ارز انجام شود.

وی افزود، در این روش شرکتهای پتروشیمی و غیر پتروشیمی در بازار ثانویه ارز خود را عرضه کرده و خریداران که شامل کارخانجات کشور میباشند ارز خود را به نرخ توافقی در یافت میکنند.

به گفته حضرتی، هنوز این موضوع (در شورا) به قطعیت نرسیده است و در حال جرح و تعدیل  و بررسی می‌باشد.

وی در پاسخ به این سوال که در نهایت آیا با اجرای این راهبرد نرخ ارز کاهش  و قیمت کالاها مصرف مردم افزایش میابد، گفت: به نظر میرسد که اگر عوامل خارجی اثر نگذارند شاهد کاهش قیمت ارز خواهیم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متاسفانه برخی اقدامات بانک مرکزی مخل بازار ارز شده است. به عنوان مثال این بانک اقدام به پیش فروش سکه کرده که موثر نبود و یا یک خبری اعلام میکند (که مفید نیست) با اتفاقات سیاست خارجه و تهدیات بیرونی ممکن است باعث ایجاد اخلال در بازار ارز شود اما اگر این بازار در مسیر خود قرار گیرد احتمالا شاهد کاهش قیمت ارز خواهیم بود.

منبع : خبرگزاری اتسنیم 

ارسال نظر

تازه ها