کد خبر 19089

رویش کولرهای گازی در نمای برج هایی که سیستم سرمایش مرکزی دارند،یکی از علل خاموشی های تابستان ۹۷ است.

رشد قارچ گونه نصب کولرهای گازی در نمای برج های مسکونی،اداری و تجاری طی سال های گذشته در حالی که ساختمان های فوق دارای تاسیسات سرمایش مرکزی هستند، نشان از ناکارامدی و کاهش توان سرمایش این سیستم ها است.

به گزارش شرکت مهندسی الکترونیک بهرشد،رسوب گذاری در تاسیسات سرمایش موجب افت راندمان تولید به میزان ۴۰ درصد در تاسیسات می شود و همین میزان کاهش کارایی باعث می شود که بهره برداران برای تامین سرمایش از دست رفته اقدام به خرید کولر گازی نمایند.

در ۱۵/۶۷۵ واحد آپارتمان شهرک اکباتان تهران،در حدود ۹۰۰۰ دستگاه کولر گازی به دلیل کاهش راندمان تولید سرما طی چند سال اخیر نصب شده است.

میزان برق مصرفی کولرهای فوق به همراه ۲۰ درصد برق مصرفی اضافی تاسیسات سرمایش شهرک به دلیل رسوب گذاری آب مجموعا در ۴ ساعت پیک مصرف برق در حدود ۴۴ هزار کیلو وات ساعت برق اضافی مصرف می کنند.

این میزان برق در حدود مصرف ۴۵۰۰۰ واحد آپارتمان است.

به عبارتی هر واحد آپارتمان در اثر این پدیده در طی ۴ ساعت پیک موجب قطع برق سه واحد آپارتمان می شود.

مهندس ابراهیم صفایی معاون فنی شرکت مهندسی الکترونیک بهرشد می گوید:با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری موفق به طراحی و بومی سازی فن آوری رسوب زدای الکترونیکی در کشور شده است.

این فن آوری در صدها ساختمان در دانشگاههای تهران،اصفهان،تربیت مدرس و صدها هتل مجتمع مسکونی و اداری مورد بهره برداری قرار گرفته که منجر به کاهش مصرف برق در تابستان ها شده است.

وی می افزاید‌‌:در صورت حمایت برای ترویج این فناوری در سازمان ها و ادارات دولتی،مسکونی و تجاری،مصرف برق در ساعات پیک کاهش خواهد یافت و از خاموشی های گسترده پیشگیری می شود.

 

ارسال نظر

تازه ها