کد خبر 13892

مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی

مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی در حالی از کاهش 31 درصدی خرید تضمینی گندم خبر داد که افزود: عامل این کاهش خشکسالی است.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، جواد حسنی، اظهار کرد: در سال گذشته بالغ بر 250 هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان استان مرکزی خریداری و در ازای آن 323 میلیارد تومان پرداخت شده است که نسبت به سال 1395 حدود 31 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه عمده کشت گندم در استان مرکزی به صورت دیم است، عنوان کرد: در کشت دیم شرایط آب و هوایی زمینه ساز عملکرد مطلوب در تولید گندم است اما از آنجاکه در سال گذشته کمترین میزان بارش ها صورت گرفت، این میزان کاهش تولید گندم در نتیجه افت میزان بارندگی ها و تشدید پدیده خشکسالی اتفاق افتاد.

وی بیشترین ارقام گندم تحویلی به 6 مرکز خرید گندم تضمینی در استان مرکزی را از نوع دیم و سرداری عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ذخیره سازی مناسب گندم در سیلوهای گندم صورت گرفته است و در شرایطی وارد خرید تضمینی گندم در سال جاری می شویم که ذخیره مطمئن گندم انجام شده است.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی در این خصوص که پیش بینی خرید تضمینی گندم در سال جاری با توجه به بارش‌های مطلوب بهاره، چیست، گفت: در فصل بهار بارندگی خوبی صورت گرفته است اما متاسفانه شاهد کاهش بارندگی‌ها در فصل پائیز سال گذشته بودیم و پراکنش نامناسب بارندگی ها موجب افت در عملکرد شد.

وی افزایش راندمان و عملکرد مطلوب در تولید گندم و محصولات زراعی را متاثر از تامین منابع آبی دانست که زمینه ساز افزایش خرید تضمینی این محصول استراتژیک خواهد شد و گفت: پیش بینی می‌شود در سال جاری نیز حدود 200 هزار تن گندم تضمینی از کشاورزان خریداری شود که در صورت تحقق این میزان خرید در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش 20 درصدی در این بخش متصور است.

وی در خصوص خرید دانه های روغنی نیز گفت: در سال گذشته 1700 تن دانه های روغنی از کشاورزان استان خریداری شد و پیش بینی می‌شود که امسال به 2500 تن افزایش یابد گرچه پیش بینی ها بیشتر از این بود اما به دلیل سرمازدگی و تگرک در برخی از شهرستان‌ها مشکلاتی بوجود آمد.

حسنی با اشاره به تامین بخشی از نیاز کشور به دانه های روغنی از طریق واردات اظهار کرد: برنامه وزارت جهادکشاورزی افزایش تولید دانه‌های روغنی و تامین نیاز کشور به این محصول و کاهش وابستگی‌هاست.

منبع : خبرگزاری ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها