کد خبر 13810

نماینده کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: با سرمایه گذاری مشترک جمهوری آذربایجان و ایران، کارخانه خودرو سازی در جمهوری آذربایجان ساخته می شود

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، ابوالفضل کوده ئی روز شنبه در همایش نقش راه آهن آستارا در تسهیل حمل و نقل بین المللی در هتل اسپیناس این شهرستان گفت: جمهوری آذربایجان 500 میلیون دلار برای راه آهن رشت - آستارا و 60 میلیون دلار برای ساخت بارانداز آستارا سرمایه گذاری می کند و حجم تجارت این دو کشور از 405 میلیون و 342 هزار دلار در سال 95 به 662 میلیون و 350 هزار دلار در سال 96 افزایش یافته و بیشترین کالاهای تبادل شده سوخت، مواد معدنی، سبزیجات و محصولات سرامیکی است.
وی اظهار کرد: با سرمایه گذاری مشترک جمهوری آذربایجان و ایران، کارخانه خودرو سازی در جمهوری آذربایجان ساخته می شود و ساخت سه هزار خودرو از طرف جمهوری آذربایجان و 2 هزار خودرو توسط بخش خصوصی سفارش شده است. 
کوده ئی بیان کرد: ایران برای توسعه روابط تجاری با جمهوری آذربایجان عزم جدی و در همکاری های اقتصادی و تفاهم با کشورهای همسایه نقش ویژه دارد و نتایج مثبت جلسه اسفندماه گذشته کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه های تجاری، حمل و نقل، انرژی و تکنولوژی را شاهد هستیم.
نماینده کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان ادامه داد: از هر گونه سرمایه گذاری خارجی در کشور استقبال می شود و یکی از ملزومات رفع دغدغه های تاجران، انعقاد موافقت نامه های دوجانبه بین المللی است و به توسعه روابط کمک خواهد کرد.
او گفت: ارتقاء و گشایش روابط بانکی، توسعه زیرساخت ها و موافقت نامه ها و در نظر گرفتن مشوق های صادراتی برای استمرار روابط تجاری ایران و جمهوری آذربایجان ضروری است.
ایران و جمهوری آذربایجان در اوایل سال 1395 برای گسترش مناسبات اقتصادی خود به ایجاد ارتباط ریلی بین دو کشور متعهد شده بودند و با تکمیل راه آهن، شهرهای آستارای ایران و آستارای جمهوری آذربایجان به هم متصل شدند و این مسیر ریلی در فروردین ماه امسال همزمان با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان، به بهره برداری رسید و تاکنون چندین قطار باری حامل تخته از روسیه و جمهوری آذربایجان به آستارا و بارانداز آن وارد شده است.
بعد از تکمیل راه آهن رشت - قزوین و اتصال راه آهن آستارا به آن، کریدور ریلی شمال - جنوب ایران برای انتقال بار از بندرهای جنوب به آستارا و حمل به کشورهای حوزه قفقاز و برعکس فعال خواهد شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی علیه غرب استان گیلان واقع است و با جمهوری آذربایجان، 38 کیلومتر مرز دریایی و 15 کیلومتر مرز خاکی دارد.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها